Yumurtaya 7 bin lira ceza

Haşim Kılıç’a yumurta atan öğrencilere 7’şer bin lira ceza

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndeki konferansı sırasında Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a yumurta atarak hakaret eden 2 üniversite öğrencisi 7’şer bin TL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, para cezasını Denetimli Serbestlik kapsamında erteledi. Adliye çıkışı konuşan 2 öğrenci, “Cezalar bizi yıldırmaz. Yumurta atmaya devam” dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndeki konferansı sırasında yumurtalı saldırı gerçekleştirdikleri iddia edilen Tevfik Caner Ertay (20) ve Yakup Çetinkaya (22), 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan üniversite öğrencileri Tevfik Caner Ertay (20) ve Yakup Çetinkaya (22) ile avukatları Pınar Çelik Arpacı katıldı. Duruşmada tanık olarak dinlenen bir öğrenci, arkadaşlarının yumurtaları Haşim Kılıç’a değil, sahneye doğru attığını belirterek, “İsteselerdi yumurtaları Kılıç’a atarlardı. Arkadaşlarımız burada hükümeti ve üniversite yönetimini protesto etmiştir” dedi. Tutuksuz sanıklar Ertay ve Çetinkaya ise daha önce verdikleri ifadelerin geçerli olduğunu söyledi.

AVUKAT BERAAT İSTEDİ
Duruşmada söz alan sanık avukatı Pınar Çelik Arpacı da sanıkların Haşim Kılıç’a hakaret etmediklerini belirterek, “Müvekkillerim üniversite yönetimi ve hükümeti protesto ederek, slogan atmıştır. Protesto Kılıç’a yapılmamıştır. Müvekkilerimin amacı daha önce tutuklanan ve gözaltına alınan arkadaşlarının durumunu kamuoyuna duyurmaktı. Bunun için bu eylemi gerçekleştirmişler. Sanıkların beraatini istiyoruz” diye konuştu.

7’ŞER BİN TL CEZA
Mahkeme Başkanı Hakim Erol Özdemir, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etmek suçunu işledikleri gerekçesiyle iki sanığın 7’şer bin TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, öğrencilere verilen para cezasını Denetimli Serbestlik kapsamında erteledi. Öğrenciler 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlemeleri halinde bu para cezasını da ödeyecek. Ayrıca sanıkların takside bölünen para cezalarından birini ödememesi halinde adli para cezası hapis cezasına çevrilecek.

“YUMURTA ATMAYA DEVAM”
Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan iki öğrenci, verilen cezaların kendilerini yıldıramayacağını belirterek, “Cezalar bizi yıldırmaz. Yumurta atmaya devam” dedi.

OLAY
Anadolu Üniversitesi’nde 26 Kasım 2010’da düzenlenen “Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Hakkı” konulu sempozyumda konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, protesto edilmişti. Kılıç’a, yumurta ve çakmak attıkları belirlenen üniversite öğrencisi Tevfik Caner Ertay ve Yakup Çetinkaya gözaltına alınmıştı. Öğrenciler, daha sonra çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Beyaz dut Beyaz dut

Dut agaçlari ülkemizin hemen hemen yer yerinde yetişen bir ağaçtır ve %100 organik bir besindir.Dut ağaçlarına dadanan bir zararlı...

DEVAMI
Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI