Yıldırım: Saraçoğlu Stadı kimin belli olsun

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, NTV Spor’da Futbol Aktüel adlı programda Fuat Akdağ, Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay’ın sorularını yanıtlıyor…
İşte Aziz Yıldırım’ın açıklamaları:

“Önce bizi seyreden herkese iyi akşamlar diliyorum. Her sabah kalktığımızda şehit haberleri okuyoruz. Güne öyle başlıyoruz. Görevdeyken şehit olan herkesin ailesine başsağlığı diliyorum. Metin Oktay’a da ‘Allah rahmet eylesin’ diyorum.”

ALEX- AYKUT KOCAMAN GERGİNLİĞİ

“Türkiye’de güne iyi başlama şansınız yok. Hep bir karalama var. Fenerbahçe bir sporkulübüdür. Yalnızca bir futbol takımı değildir. Bu anlayışı 10 yılda ancak yerleştirdik. Bütün her şeyi futbol takımına bağlamak doğru değil.”

“Alex 4-5 yıl önce taraftar tarafından yuhalandı. Rahatsız oldu ve gitmek istedi. O gün Alex’i yollayabilirdik de… Futbol hayatlarını sonuna gelen insanlarda ego problemi olabilir. Bizim bunu aşağı çekmemiz lazım. Alex’in kızgın ve kırgın olması normal. Ben de bazen kızıyorum ama bunun yeri Twitter değil. Takımın patronu Aykut Kocaman’dır. Aykut Kocaman’a her yetkiyi verdik. İstediği futbolcuları almaya çalışıyoruz. Ama rahat bırakmıyorlar. Hocayla futbolcu arasında problem yaratmaya çalışıyorlar. 60 maçın 40’ında 50’sinde oynar. Ama 1-2 maç oynamadı diye kavga haline getirmek ayıp oluyor. Alex ile ilgili problemimiz yok. Sözleşmesi bile uzatılabilir.

Alex’in açılacak olan heykeline gitmem, Gitmek zorunda da değilim. Ben sadece Atatürk’ün heykelinin açılışına giderim. Alex’in oynatılmaması da çok fazla büyütülmüş bir konu”

“Benimle ilgili iddiaların çoğu gerçek değil. Ben en son 3 yıl önce iddialı mesajlar verdim. Ama takım bir türlü gol atmayı beceremedi. Kulüp bu yıl alınabilecek en iyi oyuncuları ülkelerinde milli takımlarında oynamış oyuncuları aldık. Bizim en son aldığımız oyuncu Türkiye’deki arkadaşlarını aradı, paranı alamazsın demişler, en son menajerler tekrar devreye girdi. 2000 yılından sonra Türkiye’ye yıldızları Aziz Yıldırım’dan başka kim getirdi. Sadce Hagi getirildi o da Avrupa’da bitti diye getirildi.

Türkiye’de 2000 sonrası en büyük takım Fenerbahçe’dir, Türkiye’ye gelen futbolculardan avrupada elde edilen başarılarda F.Bahçe’nin durumu ortada. Bunu yok göremezsiniz.

Bugün Abdullah Avcı ile Selçuk İnan olayı tam bir ayıptır. Avcı bu takımın teknik direktörü ona güvenmek lazım. Hoca maç kaybetse anında harcamak için çaba gösterenler var.

“Gazetecilerin geçmişte Alex ile Aykut Kocaman hakkında neler yazdıklarını biliyorum tek tek topladım. Bugün tam tersini yazıyorlar. İnsanlar tutarlı olmalı. Ben geçmişte ne isem bugün de oyum. Herkes tutarlı olsun.

ROBERTO CARLOS’TAN ALACAĞIMIZ VAR

UEFA’yı parasal yönden sıkıştırmasını doğru buluyorum ve tebrik ediyorum. Kulüplerin belli bir düzene girmesi lazım. Biz geçmişte futbolcu bizden gitmek istedi 1 milyon dolar bonservis bedeli ödemesini istedik kontrat imzaladık, ama 3 yıldır alacağımızı alamıyoruz. Roberto Carlos’tan alacağımızı hala alamıyoruz.

GAZETECİLERE GERGİNLİK ÇIKARMAYIN ÇAĞRISI

Programda Gültekin Onay’ın Alex’le ilgili medyada yer alan ifadeleri söylerken yüz ifadesine Aziz Yıldırım’dan anında tepki geldi. Aziz Yıldırım “Niye onu açıklarken dudak büktünüz. Bu olayları sizler çıkarıyorsunuz. Futbolcu kulübe katkı yapmış, takıma taraftar kazandırmışsa ona onura etmiş olursunuz. Birisi ayırılıp gidiyor efsane başkan diyorlar. Kişiler kulüplerden büyük değildir. Kişiler kulüplerin önüne geçerse kulüplere yazık olur. Kimse Aykut, Alex Selçuk, Abdullah Avcı kavgalarını bıraksın. Medya diyecekse “Bu kavgayı yapacaksınız kendi içinde yapsın” diye uyarsın. İnsan arkadaşına birşey söyleyemecekse çatlar.

İnsanların her yaptığı doğrudur diyemeyiz. Aykut yanlış yaptığını da söyleyebilin bir hocadır. Geçmişte bunun örnekleri de vardır. Alex’in sözleşmesi dahil yarın ne olacağını kimse bilemez.

Emre’yi 4 yıl önce kendi isteğimle kulübe getirdim. G.Saraydan geliyor diye karşı çıkanlar oldu. Emre profesyonelce hareket etmiştir. Kulüpte yaptığı, veya milli takımda tepkisi çok farklı boyutlara ulaştı. Yaptığı hatalar kulübe zarar vermeye başladı. Ben bu yüzden dışarı git orada rahatla dedim.

GAZİANTEPSPOR MAÇINDA ORGANİZASYON OLDUĞUNU HİSSETTİM

Gaziantepspor maçındaki tezahürata karşı stadyumda konuşmasına değinen Yıldırım, Orada bir organizasyon vardı ben mecbur kaldım. Daha maçın başında aynı şeyler söylenmeye başladı. Bu bir organizasyon olduğunu gösteriyor. Takım 1-0’dan sonra moralmen çöktü. Oyuncular sahanın içinde değersizmiş gibi düşünmeye başladı. İnsanlar iyi ve kötü söze göre tepki verir. Kötü söz insanları daha da aşağılara düşürür, iyi söz de insanları iyi yerlere götürür. F.Bahçe’de 3 temmuz zihniyetine darbeyi vuran bayanlar ve çocuklardır. Ben orada lütfen dedim, insanları uyardım. Ancak medya azarladı diye yazdı. Ben böyle biriyim. Bu ilk olduysa bizden olsun. Gerekirse yine de yaparım. Uğur dündar da beni dinlesin. Ben kimseyi azarlamadım. Ama başkalarından duyup bizi azarladı diye yargılamasınlar.

Fenerbahçe Türkiye’dir, Türkiye’nin de Fenerbahçe’ye ihtiyacı var. Bunu herkesin anlaması lazım. Fenerbahçe büyürse Türkiye de bundan kazançlı çıkar. F.Bahçe mecbur olmasa bile amatör sporlar yığınlarca yatırım yaptı.

AMATÖR SPORLARDA BAŞARILAR AÇIKTAN YAPTIĞIMIZ YATIRIMLA GELDİ

Nevin Yanıt, şampiyon oldu. Devlet ancak şampiyon olduğunda belli oranda ödeme yapıyor. Ama külüp bu sporcunun yetişmesi için büyük harcama yapıyor. Amatör şubelere 1998’den 2011’e kadar 256 milyon dolar harcadık, bunun karşılığında gelirimiz 155 milyon dolar, aradaki fark 101 milyon dolar. Benim başkanlığımda karşılıksız 100 milyon dolar harcadık. Yelken, masa tenisi, boks, atletizm, voleybol, basketbol dallarında olimpiyatlara gidiyorlar. Sadece iki dalga olimpiyatlara gitmedik.

Devletin amatör şubeler üzerinde desteği yok. F.Bahçe’den başka atletizm pisti ve boks salonu olan kulüp yok.

Fenerbahçe, futbol ile birlikte diğer branşlarda önemli başarılar elde etti. Voleybolda kulübümüz Avrupa ve dünya şampiyonluğuna ulaştı. Bugün salonlar 5-6 bin kişiyi alamayacak hale geldi. Masa tenisinde avrupada birinci olduk. Çinli oyuncuların oynaması eleştirisine ise, ‘Kazanan Fenerbahçe diyorlar. Hitler mezardan kalksa herhalde Almanya için çıldırırdı” dedi. Masa tenisinde 2 trilyon açığımız var. Basketbol bayanda 26 trilyon açığımız var.

Bolu’daki Topuk Yaylası, Ankara’da kendi tesisleri, Dereağzı tesisleri tamamen kulübün kendi imkanları ve kendi borçlanmasıyla yapılmıştır. Anadolu yakasında yapılan spor salonunun tapusu Fenerbahçe’nindir lütfen “Ülker Arena” değil, ” Fenerbahçe Ülker Arena” olarak anons edilmelidir.

Amatör sporların kalkınması için Türkiye’de pilot bölgelerin seçilmesi lazım. Devlet kulüplere kendi branşları seçerek Türkiye’de belli noktalarda yatırıma ve çalışmaya yönelmesi lazım. Türkiye ancak diğer sporlarda başarıya ulaşır. Türkiye’de amatör spordan dünya şampiyonu çıkarması ancak bununla mümkündür. Bugünkü şartlarda amatör sporun geleceği yok. Futboldan gelen veya sponsorların desteği kesildiği an beklentiler de biter.

F.Bahçe Stadı arsası Fenerbahçe’nindir. Önceden Fenerbahçe kiracı konumunda idi. Ancak benim yönetimim dönemimde stadı yıkıp herşeyini kendimiz yaptık. Stad bizim ama Beden Terbiyesi ile kiracı gibi gösteriliyoruz. Stadın inşaasına girdiğimizde bize söylenenin hiçbirşeyini bulmadık.

3 TEMMUZ SORUŞTURMASININ AYRINTILARI

Bizim herşeyimiz kayıtlar altında. Biz silahlı örgütten dinlendik. Bu karar alınmadan önce Olgun Peker silahlı örgütten dinleniyordu. Beni o davaya dahil edebilmek için bu dinleme başlatıldı. Giresun’daki bir kavga silahlı örgüt olayına çevrildi. Evimde 4 tane ruhsatlı silah vardı. Ruhsatlar iptal oldu. Evime gelip arama yapmadılar. Ben tebligatı görünce gittim. Benim bu ülkeden kaçacağımı söylediler. Benim mezarım burda olacak. Ben bugün birşeyler anlatırsam bunu yapanlar üzülürler. Zamanı gelince de anlatacağım. Beni dinleme 15-16 Şubat tarihli, Nisan’da yasa çıktı, ancak dinleme devam etti. Operasyon yapıldıktan sonra biz Metris’e giderken 6222’nin şike maddesinden yazıyordu. Oysa bizi dinleme silahlı örgüttendi. Ben bu konuda Başbakan’a teşekkür ediyorum. Başbakan olayı gördü, düzenlemeler yapıldı ve olay bu noktaya geldi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI