Yerel seçimler 27 Ekim 2013’te yapılacak

TBMM Genel Kurulu’nda yerel seçimlerin erkene alınmasının ilk oylaması dün gerçekleştirildi. Yerel seçimlerin erkene alınmasına ilişkin ilk onay Meclis’te verildi. Yerel seçimler 27 Ekim 2013’te yapılacak.
Yerel seçimlerin erkene alınmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin ilk turu TBMM Genel Kurulu’nda tamamlandı. İlk tur oylamada kabul edilen teklife göre yerel seçimler Mart 2014’ten Ekim 2013’e çekilecek.

Yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin 1. tur oylaması tamamlandı.

AK Parti ve MHP’nin önerisiyle Meclis’e gelen teklif kabul edildi. CHP milletvekillerinin bir kısmının da kabul yönünde oy kullandığı gözlendi.

TBMM Genel Kurulu’nda, anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesinin 1. tur oylamasına 428 milletvekili katıldı. Yapılan gizli oylama sonucunda 378 kabul, 34 ret oyu verildi. 11 çekimser, 2 oy boş çıkarken, 3 oy da geçersiz sayıldı.

Teklifin 2. maddesinin oylamasına ise 418 milletvekili katıldı. Milletvekillerinin 369’u kabul, 33’ü ret oyu kullandı. 10 oy çekimser, 4 oy boş çıkarken, 2 oy da geçersiz sayıldı.

Anayasa değişikliği teklifi, anayasaya ”Geçici 20. madde”nin eklenmesini öngörüyor. İlk fıkrada, ”Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak ilk mahalli idareler genel seçiminde oy verme gününün 2013 yılının Ekim ayının son pazar günü” olduğu yer alıyor.

Teklifle, ayrıca yapılacak mahalli idareler seçiminde anayasanın 67. maddesinde yer alan ”Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” hükmünün, Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nun seçimin başlangıç tarihi ve oy verme gününe ilişkin hükümleri bakımından uygulanmayacağı” öngörülüyor.

Teklifin ikinci tur oylaması, 12 Ekim Cuma günü yapılacak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI