YENİ KORKUMUZ ”NOMOFOBİ”

Gelişen teknolojiyle birlikte yeni hastalıklarda ortaya çıkıyor bunlardan birtanesi de ”nomofobi” yani cep telefonundan mahrum kalma fobisi.

Yenilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni fobilerin ortaya çıktığını belirterek, ”Fobi, basit durumlar veya nesnelerden duyulan mantıksız aşırı korkudur. Nomofobi ise cep telefonundan mahrum kalmaktan, kapsama alanı dışında olmaktan ve cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan duyulan aşırı korkudur” dedi.

En çok bilinen uçak, yükseklik, kapalı yerde kalma, hayvan korkuları gibi fobilerin yanı sıra teknolojiyle birlikte ortaya çıkan bu fobinin de yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini ifade eden Doç. Dr. Yenilmez, ”Yapılan bir araştırmaya göre, ‘cep telefonunuzu kaybetseniz ne yaparsınız?’ sorusuna 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 76’sı anksiyete yani yüksek kaygı ve endişe duyacaklarını belirtmişlerdir. Teknoloji geliştikçe bu tarz yeni fobilerle karşılaşmamız mümkün. Ancak bu anksiyete durumunun çok daha ileriye gitmemesi için tedavi edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

NOMOFOBİ BELİRTİLERİ
‘Nomofobi”nin belirtileriyle ilgili olarak Yenilmez, şunları kaydetti:

”Kişi, cep telefonu güvenli bir yerde olduğu halde kaybetme endişesi taşıyorsa ya da sinyalini kaybetmekten aşırı kaygılanıyorsa, telefonunu asla kapatamıyorsa, kapsama alanında olup olmadığını veya şarjını kontrol etmek için sürekli telefonuna bakıyorsa ve bu gündelik yaşamını etkiliyorsa, kişi modern çağın yeni fobisi ‘Nomofobi’ ile karşı karşıyadır.”

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir