YAŞAR YAKIŞ: SURİYE’YE GİRERSEK ÇIKAMAYIZ

Ortadoğu’da en uzun süre büyükelçilik yapmış ve bunun 4 yılını Suriye’de geçirmiş olan Yaşar Yakış, Suriye konusunda hükümeti uyardı.
1 Mart Tezkeresi’nde Dışişleri Bakanı olan, AKP’nin kurucuları arasında yer alan Ortadoğu’da en uzun süre büyükelçilik yapmış olan Emekli Büyükelçi Yaşar Yakış, Suriye konusunda iktidarı uyardı.

Türkiye’nin Suriye’ye girerse çıkamayacağını iddia eden Yakış, “Türk Ordusu bir kez Suriye’ye girdi mi oradan geri çekilmesi çok zordur. Başarılı olarak geri çekilmesi de imkansız gibir” tespitinde bulundu.

“Güvenli Bölge, Tampon Bölge” önerilerinin de sakıncalı olduğunu vurgulayan Yaşar Yakış, “Türkiye bulaşmamalı, Suriye’ye girilmesi halinde Türk askeri güvende olmayacaktır” açıklamasında bulundu.

Bugün Gazetesi’ne konuşan Yaşar Yakış’ın konuyla ilgili açıklamaları;

“… Oradan top mermisi düştü diye “2 tümen askerle girelim” denilirse bu yanlış bir karar olur. Uluslararası camiaya izah edemeyiz. Türk ordusu bir kez Suriye’ye girdi mi oradan geri çekilmesi çok zordur. Başarılı olarak geri çekilmesi ise imkânsız gibidir.

4 yıl Suriye’de, 4 yıl Suudi Arabistan’da ve 4 yıl Mısır’da büyükelçilik yapan ve Ortadoğu’da en uzun görev yapan büyükelçilerden birisi olan Yaşar Yakış, “tampon bölge” önerisine de karşı çıktı.

İşte Yaşar Yakış’ın tampon bölge önerisine ilişkin tespitleri;

“Güvenli bölge oluşturulmasının çok gündemde tutulmasına da taraftar değilim. Diyelim ki Rusya ve Çin ikna edildi ve BMGK’dan Suriye’de bir güvenli bölge oluşturulmasına karar verilmesi halinde de buraya Türkiye’nin bulaşmaması gerektiği kanaatindeyim. Yani, elinde tapu gibi BMGK kararı bulunsa dahi Türkiye’nin Suriye topraklarına girmesi halinde Türk askeri güvende olmayacaktır. Askerimizi PKK teröründen kendi topraklarımızda korumakta bir çok sorunla karşılaşıyoruz. Tamamen düşman bir ortam olan Suriye topraklarında, arkan PKK’lı, Suriye askerleri ile dolu, solun Türkiye düşmanı, sağın Türkiye düşmanı, böyle bir ortamda Türk askerinin güvenliği daha büyük bir tehdit altında olacaktır. Dolayısıyla güvenli bölge oluşturulması ihtimali doğarsa -ki çok uzak bir ihtimal- Türkiye buna karşı çıkmayacaktır ama bunun içinde fiilen bulunduğu takdirde çok sıkıntı yaşayacaktır. Norveçli askerler, Ekvatorlu, Guatemelalı askerler gelsinler, o güvenli bölge oluşturulsun. Onun korunmasını Türk askerinin sağlaması son derece yüksek riskli bir girişim olur.”

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI