Yasağa karşı Taksim’de eylem

BDP’li vekil Sabahat Tuncel de eylemde

YSK’nın 12 bağımsız adayın başvurusunu veto etmesinin ardından, eylemler Türkiye’nin çeşitli yerlerinde devam ediyor.

Karara itiraz eden vatandaşlar, Taksim Meydanı’nda eylem yapmak için toplandı.

BDP’li milletvekili Sabahat Tuncel de, adaylığı veto edilenler arasında. Tuncel, kararlar ilgili olarak HABERTÜRK’ün sorularını yanıtladı:
“Bu malesef siyasi bir karar. Sadece Kürtleri değil, Türkiye siyasetini etkileyecek bir karar. Neye göre verildi bu karar, Türkiye’yi kaosa sürüklemek isteyen bir anlayış mı var, anlamaya çalışacağız. Parlamenter sistemin içinde tutunmaya çalışan, tüm barajlara ve engellere rağmen demokratik bir yaşam özlemi duyan siyasetçilere siyaseti yasaklamak, ciddi bir problem. Bu hatadan dönülür mü bilmiyorum. Bu kişisel bir karar değil, Leyla Zana’ya, Gülten Kışanak’a, bana değil, toplamda Kürt siyasetine yönelik bir yaklaşım.

Kürtler her defasında barış içi,n demokrasi için, özgürlük için mücadele ediyor. Her defasında bunu şiddet zeminine bırakan, alternatif yaratmayan bir yaklaşımla karşılaşıyor. Bu sadece Kürt halkını değil, AKP’yi, CHP’yi ve MHP’yi de etkileyeck bir karar.

Seçimlerden çekilmek de olası. Bir araya gelip değerlendireceğiz. Duygusal bir karar vermek tabii ki uygun değil. Siyasal sonuçları çok ağır bunun. Birçok alanda halkımız öfke duyuyor. Çünkü kendi iradesinin sandığa yansımasına engel olarak görülüyor. YSK’nın vetosuna karşılık halkın vetosu gündeme gelebilir.”

GÖSTERİLER VAN’DA DA SÜRÜYOR
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) belirlemiş olduğu bağımsız adayları veto etmesi, Van’da da gerginliğe neden oldu. BDP’lilerin düzenlediği gösteride Cumhuriyet Caddesi’ndeki bazı bankalara ve noter binasına molotof kokteyli atıldı. Belediyenin iş makineleri ve araçları da caddelerde kornalarla gösteri yaptı.

YSK’nın dün akşam saatlerinde BDP’li 7 bağımsız milletvekili adayını veto etmesi, Van’da olayların çıkmasına sebep oldu. Sabahın erken saatlerinde Van’ın en işlek caddesi Cumhuriyet Caddesi’nde bir araya gelen BDP’liler, yürüme eylemi yapmaya başladı. Van Belediyesi’nin iş makineleriyle destek verdiği eylemde, yürüyüşten sonra olaylar çıktı. Cumhuriyet Caddesi’nde bazı bankalara ve noterlere molotof kokteyli atan göstericilere polis müdahale etti. Polis, göstericilerin çıkardığı küçük çaptaki yangınları söndürmek için tazyikli su kullandı. Eylemde göstericilere panzerle müdahale edildi. Polisin gaz bombası atmasıyla, eylemciler ara sokaklara dağıldı.

Diyarbakır’da olaylar çıktı

Ahmet YUKUŞ/DİYARBAKIR (AHT)

KCK davasının görüldüğü Diyarbakır Adliyesi çevresinde toplanan BDP’liler, duruşmaya ara verilmesiyle birlikte polisle çatıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişiyi polis tazyikli su ile göz yaşartıcı bomba ile dağıtmaya çalıştı. Göstericiler de molotof kokteyli ile polise saldırdı. Çatışmada 10’un üzerinde yaralı olduğu öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi’ne kaçan göstericilerin bazıları polise molotof atmaya devam ederken, bir grup kadın polis belediye arkasında gösterici grubun arasında kaldı. Polis panzerleri, kadın polisleri kurtarmak için harekete geçti, ancak ara sokaklardan taşlı ve molotoflu saldırıların devam etmesi nedeniyle polis panzerleri güçlükle ilerliyor. Öte yandan polis, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binasına operasyon yapmaya hazırlanıyor.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI