Vidası Atan Haliç Köprüsü Trafiğe Açıldı

Haliç Köprüsü’nde adeta faciadan dönüldü. Çöken köprü saatler sonra trafiğe açıldı. Peki bu çökme neyin habercisi?

Sabah 09.15 sıralarında Haliç köprüsünü ile E-5 Karayolu Balat bölümüne sabitleyen bariyerlerin vidalarında kopma meydana geldi. Vidaların kopması nedeniyle köprü, yoldan yaklaşık 7-8 cm yükseldi. Haliç Köprüsü için Japon mühendisin talimatıyla 2 krikosiparişi verildi. Krikolar gelene kadar geçiciçözüm için ise birbirinden ayrılan yol bölümüne asfalt dökülmesi kararlaştırıldı. Asfalt dökümü tamamlandıktan sonra yol trafiğe yeniden açıldı.

TRAFİK FELÇ OLDU

Haliç Köprüsü’ndeki çökme nedeniyle D-100 karayolu, TEM otoyolu ve sahil yolunda trafik yoğunluğu yaşandı. Bütün gün yoğunluğunu sürdüren Avcılar-Mecidiyeköy arasındaki trafik akışı, zaman zaman durma noktasına geldi.

Alternatif güzergahlara yönelen vatandaşlar o yollarda da yoğunluğa neden oldu. İstanbul’un Avrupa yakasının tamamında trafik bu gelişme nedeni ile adetafelç oldu.

Ambulansların ilerlemekte güçlük çektiği yoğun trafikte, taksi şoförleri de araçlarını yolun kenarına çekerek, trafiğin rahatlamasını bekledi.

Taksi şoförü İrfan Miral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün gün yolcularını en yakın metro, metrobüs ve tramvaya duraklarına, deniz otobüsü veya vapur iskelelerine bıraktığını, başka alternatifinin olmadığını söyledi.

KÖPRÜDEKİ ÇÖKME NEYİN HABERCİSİ?

Karayolları Bölge Müdürlüğü çökmenin olduğu yere uzmanlar gönderdi. Merak edilen soru ise “Bu çökme neyin habercisi? İstanbullu’yu ne gibi bir tehlike bekliyor?” Uzmanlar yapacakları araştırmadan sonra bu soruların cevabını verecek.

“KÖPRÜNÜN YÜKÜ ARTTI”

Köprü üzerinde incelemeler sürerken Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Kubilay Haliç Kaptan, 2009’daki güçlendirme çalışmalarının ardından köprününün yükünün arttığını ve yaşanan sıkıntının bundan kaynaklandığını öne sürdü. Kaptan, Haliç köprüsüne müdahale edebilecek Türk mühendisleri olduğunu ancak hiçbirinin aktif görevde bulunmadığını da aktardı.

AHMET VEFİK ALP: “TEMELLERDE ÇÖKME OLMUŞTUR”

Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Haliç Köprüsü orta şeridinde bağlantı yerlerindeki kopmayla ilgili olarak  “Bu durum, temellerde çökme olduğunu gösteriyor” dedi.

Alp, “Köprünün çöken kısmında temellerinde çökme olmuştur. Daha fazla da çökebilirdi. Göründüğü kadarı ile meydana gelen kopmanın felakete yol açacak durum olduğunu düşünmüyorum. Zaman içinde temellerinin yetersiz olması nedeniyle tekrar çökme yaşanabilir. Bu durumda hem çöken parçada hem de diğer parçalarda temel hesapları ve uygulamaları kontrol edilmeli. Bu bakımın uzun süreceğini sanmıyorum. Bir günde bitirebilirler” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI