Uzanlar’a AİHM’den şok!

Türkiye aleyhine açtıkları tazminat davası reddedildi

Uzanlar’ın Türkiye aleyhine açtığı 200 milyar dolarlık tazminat davası AİHM tarafından reddedildi. AİHM bugün yaptığı açıklamada, yapılan başvuruyu ”kabul edilebilir” bulmadığını bildirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM), Kemal Uzan’ın Türkiye Aleyhine yaptığı şikayetle ilgili Strasbourg mahkemesi’nde düzenlenen duruşma Kasım 2010’da başlamıştı. Duruşmayı Fransa’dan siyasi iltica talebinde bulunan Cem Uzan da izlemişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ
Duruşmada Cem Uzan’ın avukatları, müvekkillerinin şirketlerine yönelik müdahalenin bir siyasi intikam olduğunu iddia etmişti. Ayrıca, işsiz kalan Uzan çalışanlarına ödenmek zorunda kalınan tazminatlar ve borsada değeri düşen hisse senetleri nedeniyle Uzan’ın ciddi zarara uğradığı da iddialar arasında yer almıştı.

Türkiye’nin avukatları ise ÇEAŞ ve Kepez’in sözleşmelerinin iptaline, bu şirketlerin imtiyaz sözleşmelerinde belirtilen görevleri gerektiğince yerine getirmemelerinin neden olduğu savunmasını yapmıştı. Ayrıca Türkiye’nin avukatları, Kemal Uzan’ın ÇEAŞ ve Kepez’in temsilcisi sıfatını taşımadığını, bu nedenle de davanın düşürülmesi gerektiğini de iddia etmişti.

Bu davada Kemal Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) 200 milyar dolarlık tazminat davası açmış, ayrıca Cem Uzan da sahibi olduğunu sonradan kabul ettiği Güney Kıbrıslı Libananco şirketi aracılığıyla Türkiye’yi Uluslararası Tahkim’e şikayet etmişti. Cem Uzan, Enerji Bakanlığı’ndan 10.1 milyar dolar tazminat talep etmişti.
Anahtar Kelimeler

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI