Uluslararası paranın yeni patronu kim olur?

Taciz iddiaları dikkatleri yeni adaylar üzerine çekti!

New York’ta bir otel görevlisine “cinsel saldırıda” bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın, resmen tutuklanması, ve hakkında suçlama yöneltilmesi bekleniyor. Ayrıca, Kahn’ın istifası da gündemde. Gerçekleşen olayın ardından bir ay önce gündeme gelen ‘IMF başkanın kim olacağı’ konusu yine tartışmaların odağına yerleşti.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un selefi Gordon Brown’un IMF Başkanlığı’na sıcak bakmadığını açıklamasın ardından yeni başkanın kim olabileceği tartışmaları sürerken, adaylar arasında eski Devlet Bakanı Kemal Derviş de zikrediliyor. İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve Fransa Maliye BakanI Christien Lagarde’in isimlerinin ön plana çıkan diğer isimler.

Öte yandan, gelişmekte olan ülkelerden bir bakanın seçilmesi gerektiği de konuşulanlar arasında. Bu kapsamda, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)’nin Meksikalı Başkanı Angel Gurria ile eski Güney Afrika Maliye Bakanı Trevor Manuel’in ve Hindistan Planlama Komisyonu Başkan Yardımcısı ve IMF’nin Bağımsız Değerlendirme Bürosu eski Direktörü Montek Ahluwalia’nın da adaylar arasında yer alabileceği ifade ediliyor.

IMF’nin bundan sonraki başkanının Avrupalı mı yoksa gelişmekte olan bir ülkeden mi olacağı daha bir süre tartışılacak gibi görünüyor.

“TÜRK HÜKÜMETİ DERVİŞİ DESTEKLEMEZ”
Tartışmalar sürerken Financial Times (FT) Kemal Derviş’in adaylığıyla ilgili bir haber yayımladı. FT, “inandırıcı adaylar” arasında eski Devlet Bakanı Derviş’e işaret ederken, Türk hükümetinin muhtemelen onu desteklemeyeceğini, bunun da Derviş için “dezavantaj” oluşturduğunu aktardı.

TÜRKİYE’NİN ADAYI MEHMET ŞİMŞEK Mİ OLACAK?
Tüm bu tartışmalar sürerken bugün ilginç bir gelişme daha oldu. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın kendi twitter hesabından “retweet” ettiği bir yazışmada, açık açık Mehmet Şimşek’in adaylığını gündeme getirdi.

Tweet’te “IMF Başkanlığı için arayış başladı. Maliye bakanı Mehmet Şimşek aranan şartları taşıyor” yazıyordu. Bağış bu tweeti, kendi hesabından, kendisini izleyenlerle paylaştı.

CAMERON HÜKÜMETİ BROWN’A DESTEK VERMİYOR!
Cameron, selefi Brown’u IMF’nin başında görmek istemediği imasında bulunmuş ve “İngiltere’nin borç içinde olduğunu bilmeyen biri için IMF Başkanlığı uygun bir pozisyon.” olmayabilir diyerek, Brown’un adaylığını veto edebileceği uyarısında bulunmuştu. 5 yıllık görev süresini gelecek yıl doldurması beklenen IMF’nin mevcut başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın ise Fransa Cumhurbaşkanlığı için adaylığını koyacağı kaydediliyor. İngiltere de dahil olmak üzere büyük ekonomiye sahip ülkelerin, IMF başkanlık seçiminde veto hakkı bulunuyor.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI