Uluslararası doğrudan yatırım girişi arttı

733739 detay - Uluslararası doğrudan yatırım girişi arttı

Uluslararası doğrudan yatırım girişi arttı
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Ocak-Şubat döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişi yüzde 25 artarak, 1,7 milyar dolar oldu
13 Nisan 2012 Cuma,08:20
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin artarak devam ettiğini belirterek, Ocak-Şubat döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişinin yüzde 25 artarak, 1,7 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Çağlayan yaptığı yazılı açıklamada, dünya genelinde küresel kriz ve sonrasında uluslararası doğrudan yatırım akım eğilimlerinde durağanlık olmasına rağmen ”güvenli bir liman” olarak Türkiye’ye ilginin artarak devam ettiğini ifade ederek, 2012 yılının ilk 2 ayında gerçekleşen uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin bunun kanıtı olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 2011 yılında bu yatırımları çekme konusunda gösterdiği güçlü performansın, 2012 yılının ilk 2 ayında da artarak devam ettiğine dikkati çeken Çağlayan, Türkiye’nin, 2012 Ocak-Şubat döneminde de uluslararası yatırımcılar için cazip bir liman olduğunu, Ocak-Şubat döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında artarak 1,7 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

2011 yılının aynı döneminde Türkiye’ye gelen uluslararası doğrudan yatırım tutarının 1,3 milyar dolar olduğunu anımsatan Çağlayan, şunları bildirdi:

”2012 yılı Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen sermaye girişlerinin yaklaşık yüzde 56’sı AB ülkeleri kaynaklıdır. Ocak-Şubat döneminde AB ülkelerinden Hollanda (385 milyon dolar) ve Lüksemburg (144 milyon dolar) önde gelen yatırımcı ülkeler olmuşlardır. Uluslararası doğrudan yatırımlar sektörel ayrımda incelendiğinde, 352 milyon dolar ile imalat sanayi ilk sırada yer almaktadır. İmalat sanayi içerisinde ise kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri ve yakıt imalatı 150 milyon dolar ile ilk sırada yer alırken, 56 milyon dolar ile gıda ve içecek sektörü ikinci sırada yer almaktadır. Hizmetler sektörü altında ise sağlık işleri ve sosyal hizmetler sektörü 273 milyon dolar tutarındaki sermaye girişi ile ön plana çıkmaktadır.”

ŞUBATTA 96 ŞİRKET FAALİYETE GEÇTİ
2012 yılı Şubat ayında 80 adet uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruluşu ve 16 adet yerli sermayeli şirkete uluslararası sermaye iştiraki ile toplam 96 adet şirketin faaliyete geçtiğini ifade eden Çağlayan, 2012 yılı Şubat sonu itibarıyla Türkiye’de 29 bin 579 adet uluslararası sermayeli şirketin faaliyet gösterdiğini belirtti.

Ocak-Şubat döneminde, uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında artmasının, Türkiye’nin 2012 yılında da uluslararası yatırımcılar için cazip ülke olacağının göstergesi ve yatırımların ”tam gaz” devam ettiğinin kanıtı olduğuna dikkati çeken Çağlayan, yatırımcıların, güvenli ve istikrarlı bir ülke olarak Türkiye’nin, yeni teşvik sisteminde sunduğu fırsatları iyi değerlendireceğine inandığını kaydetti.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI