“Uludere Konusunda TSK’ya İnanın”

“Uludere Konusunda TSK’ya İnanın”
Cumhurbaşkanı Gül, Uludere olayıyla ilgili istihbaratın ABD’den geldiği iddialarıyla ilgili konuştu.

Uludere’de 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayda istihbaratın ABD’den geldiği iddialarıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay’ın haberi yalanladığını belirterek, “TSK’ya güvenmek, inanmak lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Esenboğa Havalimanı’nda soruları yanıtladı.

Abdullah Gül, şunları söyledi:

“Irak’taki önemli aktörlerle görüşüyoruz. Irak’ın kendi içinde yaşadığı büyük sorunlar var. Kendi halkı ve komşularıyla barışık bir Irak istiyoruz. İstikrarsızlık bölgemiz için büyük tehdittir. Irak’taki bugünkü siyasi krizler üzücü.

(Uludere’de istihbaratı ABD verdi iddiası) O gazetede yazı kaygılarla ele alınmış. İnsansız hava araçlarının zaman zaman yanlışlıklar yaptığıyla ilgilidir. Pakistan’da ABD’nin acı tecrübeleri oldu. Türkiye’yle ilgili geniş bilgi veriyorlar.

Kendi milli kaynaklarımıza önce güvenmemiz lazım. Genelkurmay Başkanlığı yazılı açıklama yaptıysa buna hepimizin güvenmesi lazım. Açık bir bildiriyle söylenmişse buna inanmak lazım. Gereksiz polemiğe girmek doğru değil.

ABD’nin imkanlarından da faydalanıyoruz. Orada bir olay var, bir yürüyüş var. Orayı gözleyen herkes o fotoğrafları çekebilir. Önce kendi imkanlarıyla görüntülenmiş, sonra başka yerlerden de bilgi gelmiş olabilir.

Türkiye ile Suriye arasında ikili ilişkilerden dolayı bir sorun olsaydı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın söylemleri olabilirdi. Ancak bu iki ülke arasındaki bir olay değil. Suriye halkı ve yönetimiyle ilgili bir sorundur. Bütün dünyanın meselesidir. Türkiye’ye yönelik eleştirileri kabul etmek mümkün değildir. Suriye’de akan kan birçok platformda görüşülecektir.”

CUMHURBAŞKANI’NI AÇIKLAMA YAPMAYA İTEN GELİŞMELER

Wall Street Journal gazetesinin Uludere’de yaşanan olayla ilgili bir haber yapmasının ardından hem Pentagon hem de Genelkurmay Başkanlığı bir açıklama yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü George Little, Uludere olayıyla ilgili Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere ilişkin, “Bu haberin nereden geldiğini bilmiyorum. İstihbarat konusunda yorum yapmayacağım. Sızdırmalar olur mu; ne yazık ki olur. Terör örgütü PKK ile mücadele, kritik önem taşıyor. Hem PKK ile mücadele çabalarında hem de diğer zorluklarda Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Little, olağan basın brifinginde konuya ilişkin soru üzerine ABD’nin, müttefiği olan Türkiye ile istihbarat paylaşımına ilişkin yorum yapmayacağını söyledi.

Türkiye ile ABD arasında kalıcı ve çok güçlü askeri ilişkiler bulunduğunu dile getiren Little, şöyle devam etti:

“Geniş yelpazede bir dizi ulusal güvenlik konusunda Türkiye ile çalışıyoruz. Türkiye tabii ki önemli bir NATO ortağı. Savunma Bakanı Leon Panetta’nın geçen yılki son Türkiye ziyaretinde belirttiği gibi terör örgütü PKK ile mücadele, kritik önem taşıyor. Hem PKK ile mücadele çabalarında hem de diğer zorluklarda Türkiye ile çalışmaya devam edeceğiz”

Bir gazetecinin, haberin ‘sızdırma’ olup olmadığı sorusuna Little, “Bu haberin nereden geldiğini bilmiyorum. İstihbarat konusunda yorum yapmayacağım. Sızdırmalar olur mu; ne yazık ki olur” diye yanıt verdi.

Little, haberin Türkiye ile ilişkileri nasıl etkileyeceğine dair bir soru üzerine ise şunları söyledi:

“Kalıcı, sağlam ve güçlü bir ittifakımız var. Türkiye, NATO’nun önemli bir parçası. Türkiye ile önemli ikili güvenlik ilişkilerimiz bulunmakta ve her iki ülke açısından önem taşıyan bir dizi konuda Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ABD temaslarında konunun gündeme gelip gelmediği sorusuna karşılık Little, Orgeneral Özel ile ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey’nin görüşmesine dair teknik detaylara girmeyeceğini ama bu konunun gündeme geldiğini hatırlamadığını dile getirdi.

George Little, Orgeneral Özel’in ziyaretiyle haberin yayımlanma tarihinin zamanlamasına yönelik bir soru üzerine ise böyle bir bağlantı görmediğini vurguladı.

Little, haberin, Türkiye’nin ABD’den silah alımlarını nasıl etkileyeceğine dair soruya ise “Bu sadece bir gazete haberi. Çok uzun yıllar öncesine dayanan çok güçlü bir ilişkiye zarar verme yeteneğine sahip değildir” cevabını verdi.

Little, tek bir haber üzerinden Türk-Amerikan ilişkilerine dair spekülasyonlar yapılmasını doğru bulmadığını da sözlerine ekledi.

GENELKURMAY DA SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Genelkurmay Başkanlığı, Uludere’deki olaya ilişkin ABD’de bir gazetede çıkan haberle ilgili olarak ”Haber, gerçeği yansıtmamaktadır. Olayda grubun ilk görüntü tespiti, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapılmıştır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler, olayı inceleyen makamlara gönderilmiştir” açıklamasını yaptı.

“İLK GÖRÜNTÜLERİ PREDATÖR DEĞİL İHA VERDİ”

İşte TSK’nın internet sitesinde yapılan açıklama:

“1. Bazı basın yayın organlarında, bir yabancı gazeteye dayanarak verilen haberlerde 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere güneyinde sınır ötesinde meydana gelen olayda ilk görüntünün, ABD İnsansız Hava Aracı’ndan (Predatör) verildiği iddia edilmektedir.

2. Haber, gerçeği yansıtmamaktadır. Olayda grubun ilk görüntü tespiti, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait İnsansız Hava Aracı tarafından yapılmıştır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler olayı inceleyen makamlara gönderilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur”

İDDİAYI Wall Street JOURNAL ORTAYA ATMIŞTI

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, sınırdan kaçak mazot taşıyan sivillerin uçaklarla vurulmasında ABD kuvvetlerince verilen istihbaratın etkili olduğunu yazdı. Gazeteye konuşan ve adı açıklanmayan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, sınırı geçen sivilleri, bir Amerikan insansız hava aracının (Predator) tespit ettiğini, bunun üzerine Türk yetkililere konu hakkında bilgi verildiğini söyledi. Yetkili “Sonuçta bu, Türkler’in kararıydı. ABD’nin değil” dedi.

WSJ’nin ayrıntılarına ulaştığı ABD Savunma Bakanlığı’nın Uludere raporuna göre 28 Aralık gecesi, ABD’ye ait insansız hava araçları, sınırın Irak tarafında Türkiye’ye doğru ilerleyen bir konvoyun varlığını tespit etti. Ankara’daki Füzyon (Bütünleşme) Hücresi’nde bulunan ABD askeri görevlileri, teröristlerin sıkça geçiş noktası olarak kullandığı bu bölgede tespit edilen konvoydakilerin terörist mi yoksa sivil mi olduğunu belirleyemedi ve Türk tarafına durumu bildirdi.

Amerikalı yetkililere göre Predator’un ek keşfi, Türkler’in konvoyu teşhis etmesine yardımcı olabilirdi. Ancak Türk tarafı bu öneriyi kabul etmeyerek aracın daha uzak bir noktaya yönlendirilmesini istedi. ABD de bu talebi kabul ederek aracın yerini değiştirdi.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI