Tutuklu Vekillerle İlgili Flaş Gelişme!

Tutuklu Vekillerle İlgili Flaş Gelişme!

Cemil Çiçek’in tutuklu milletvekilleri için yaptığı toplantıda, “Yasal zeminde sorunun çözülmesi için” uzlaşma sağlandı.

8 tutuklu milletvekilinin bu durumuna çözüm için Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile muhalefet partileri arasında yapılan ikinci toplantıdan ‘ortak çözüm için görüş birliği’ çıktı.

Çiçek, 3 partinin grup başkanvekilleri; CHP’den Emine Ülker Tarhan, MHP’den Mehmet Şandır ile BDP’den Hasip Kaplan ve Pervin Buldan’la geçen haftanın ardından bir kez daha bir araya geldi.

İlk zirvenin ardından hem Çiçek hem de iktidar partisinden, muhalefetin ‘ortak çözüm’ üretmesi yönünde açıklama gelmişti. Bugünkü toplantının sonucunu ise TBMM Başkanlığı duyurdu: “Yapılan görüşmelerde sorunun siyaset malzemesi yapılmadan 4 parti grubunun mutabık kalacağı bir şekilde yasal zeminde çözümlenmesi hususunda görüş birliğine varıldı.”

Çiçek’in tutuklu milletvekili bulunan 3 muhalefet partisinin temsilcileriyle yaptığı görüşme yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Yukarıdaki açıklamanın yapıldığı toplantının çıkışında, muhalefet temsilcilerinden içeriğe ilişkin herhangi bir açıklama gelmezken, “Başkanın yeniden çağırıp çağırmayacağını bilmiyoruz ama biz aramızda anlaştuk konuşmayacağız” denildi.

Meclis Başkanı Çiçek’in bir açıklama yapması beklenirken, geçen haftaki zirvenin ardından ortaya çıkan tablo, 3 partinin farklı çözüm önerileri getirdiği şeklindeydi.

CHP’nin, tutuklamaların 2 yılla kısıtlanması, zorunluk halinde ise 3 yıla çıkarılması ve böylece vekillerin serbest kalmaları fomülünü benimsediği, MHP’nin anayasanın 14 maddesi kapsayan suçlar dışında tutuklamalara karşı çıktığı ki bu madde, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı işlenen suçları kapsıyor; BDP’nin ise ‘milletvekili tutuklanamaz’dan yana olduğu belirtilmişti.

ÖNCEDEN DÜŞÜNSELERDİ

Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, tutuklu vekillerin durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Siyasi bir konu olduğu için bunlara pek girmiyoruz. Daha önceden aday gösterilirken bunların düşünülmesi gerekirdi” dedi.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir