Turnuvaların takımı Almanya, Portekiz’i tek golle geçti.

Turnuvaların takımı Almanya, Portekiz’i tek golle geçti. İlk maçta kötü oynayan Almanlar disiplini sayesinde yine işin altından kalktı.

 
Panzer bu; işini bilir...

Almanya bu; işini bilir! diyerek başladık. Gerçekten de her önemli turnuvada hiç olmazsa final oynayan Panzerler, Portekiz ‘in işini de tek golle bitiriverdi.

Almanya, Portekiz’den daha mı iyiydi? Tek kelime ile hayır. Ama bitmek tükenmek bilmeyen enerji ve Alman disiplini bu galibiyeti getirdi. Sadece Ronaldo ve Nani’nin eline bakan Portekiz ise yıldız kayması yaşadı.

Hep denir ya “takım oyunu şart” diye, Panzerler için özel olarak söylenmiş sanki. Her turnuvada hep aynı şey. Bu ülkede kim bu düzeni kurmuşsa Almanların ona gerçekten minnet duymaları gerek. Zaten İkinci Dünya Savaşı’ndan taş taş üzerinde kalmadan çıkan bir ülkenin, bugünün her açıdan söz sahibi devletleri arasına girmesi de buna bağlı olsa gerek. Neyse Almancılık yaptığımı falan sanmayın; doğruya doğru, yanlışa da yanlış denmesi gerektiğini düşünenlerden birisiyim.

Yıldızlara dayalı oyunuyla Portekiz’in şansı maç öncesinde de bana göre yoktu zaten. Gerçi iki topları direkten döndü ancak, bunlara pozisyon demek için de şahit gerekir. En net pozisyonlarını maçın son dakikalarında buldular, onu da değerlendiremediler.

Daha önce de yazmıştım. “Almanya finalist olur” diye. Bunu söylemek için daha erken diyebilirsiniz ama bir atasözünü değiştirip Panzerler için kullanalım.“Bu disipline dağ dayanmaz!”

Aynı grupta Hollanda’nın da yenilmesiyle, Almanya daha şimdiden çeyrek finali garantiledi gibi zaten. Kaldı geriye iki maç. Hep birlikte izleyip göreceğiz. Sözlerimizi basit ama özellikle şu günlerde unutulan bir ata sözüyle tamamlayalım.“Bir elin nesi var, Almanya’nın sesi var!” Takım oyunu, takım oyunu, takım oyunu…

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI