TÜRKMENİSTAN’DAN HAZAR’DA İLK TATBİKAT

Hazar denizindeki petrol yataklarının paylaşımı konusunda Azerbaycan ile arası açık olan Türkmenistan, bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.
Hazar denizindeki petrol yataklarının paylaşımı konusunda Azerbaycan ile arası açık olan Türkmenistan, dikkat çekici bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Türkmenistan ilk defa Hazar denizinde askeri tatbikat düzenleyecek.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen toplantıda, söz konusu tatbikatla ilgili hazırlıklar ele alındı.

Savunma Bakanı Begenç Gündogdıyev, Eylül’de yapılacak ‘Hazar-2012’ askeri tatbikatına dair hazırlıklar konusunda bilgi verdi.

Berdimuhamedov, yaptığı açıklamada, denize kıyısı olan bir ülke olarak, deniz sınırlarının güvenliğinin sağlanmasına önem verdiklerini kaydetti. Sadece savunma amaçlı askeri doktrine sahip olduklarını belirten Türkmen lider, bu kapsamda Deniz Kuvvetleri’ni geliştirme programının onaylandığını ifade etti.

Berdimuhamedov, askeri tatbikatın üst düzeyde organize edilmesi gerektiğini söyleyerek, Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri’nin modern ve güçlü savunma potansiyelinin gösterileceğini ifade etti.

Karşılıklı Notalar Verilmişti

Geçtiğimiz aylarda Türkmenistan’ın araştırma gemisine Azerbaycan askerlerinin müdahalesiyle iki ülke arasındaki gerilim tırmanmıştı. İki ülke karşılıklı olarak birbirine notalar vermişti.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI