TÜRKİYE’Yİ BÖLÜNMEKTEN KURTARAN OPERASYON?

PKK’nın üst yapılanması, “paralel devle” örgütlenmesi KCK’ya yönelik başarılı operasyonlar eğer geçen yıl yapılmasaydı, Türkiye bugün çok daha farklı şeyleri konuşuyor olabilirdi.
PKK’nın Şemdinli stratejisini “Kürt halkıyla güvenlik güçlerini, Kürtler ile Türkler’i karşı karşıya getirip, o duygusal kopuşu sağlamak istiyorlar” şeklinde özetleyen Terör ve GüvenlikUzmanı Yard. Doç. Dr Mahmut Akpınar, terör örgütü PKK’nın yapılan KCK operasyonları nedeniyle artık eskisi gibi sokağı mobilize edemediğini belirtti.

KCK’nın “Paralel Devlet “yapılanması olduğuna vurgu yapan Akpınar, “Geçen yıl KCK operasyonları ciddi bir şekilde yapılmasaydı, örgüt son merhaledeydi. O operasyonlar yapılmasaydı muhtemelen biz bugün bağımsız Kürdistan’a veya Güneydoğu’da fiili bir duruma şahit olacaktık.” tespitinde bulundu.

Akpınar, son günlerde özellikle de sivilleri hedef alan terör saldırıları için de “Devlete giden yolları KCK ile döşemişti, organizasyonları, birimleri kurdu, bundan sonraki hamlede bir kopuş sürecine ihtiyacı var. Kopması için bir gerekçeye ihtiyacı var. Kürtler ile Türkler’i kitlesel olarak vuruşturacak, duygusal olarak koparacak şeylerin olmasına çalışıyor. Antep de budur İzmir Foça da budur. Örgüt ve onun arkasındaki stratejik aklı, devletten daha ötede.” değerlendirmesi yaptı.

Ortadoğu’daki gelişmeleri de Türkiye’deki PKK sürecinden bağımsız görmediğini ifade eden Akpınar, Batılı Devletlerin Osmanlı’nın son döneminden bu yana Ortadoğu’da planlar yaptıklarını ifade etti.

Akpınar Batılı Devletlerin Ortadoğu planlarına ilişkin şunları kaydetti;

“Batı’nın Orta Doğu’yu yeniden şekillendirmesine muhatabız. Önce 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’ni dağıtarak şekillendirmişler. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Orta Doğu’daki eski sömürgelerine güya bağımsızlık vermişler, her bir ülkenin başına Mübarek gibi, Kaddafi gibi birer deli diktatör koyarak bu ülkelerdeki kaynakları yine sömürmüşler.

Şimdi kanaatimce üçüncü bir safhadayız, Batı, Orta Doğu’yu tekrar atomize ediyor, yeniden yapılandırıyor. Bizim PKK sorunu dediğimiz sorun da bunlardan ayrı düşünülemez.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI