‘Türkiye’deki liberal liderler gibi yapın’

Mısır’daki Brookings Doha Center’ın yöneticisi Shadi Hamid’ın Mısırlı liberallere öğütü.

SEÇİMLERİN ERTELENMESİ TALEBİ YÜKSELİYOR
Mısır Mübarek sonrası ilk seçimlerine hazırlanıyor. Eylül ayında yapılacak seçimlerle Mısır’ın önümüzdeki yıllarına dair politik tablo şekillenecek. Fakat Cuma günü Kahire’nin Tahrir Meyda’nın da toplanan ve bunu ‘ikinci bir devrim’ olarak adlandıran binlerce liberal protestocu bu seçimlerin ertelenmesini talep ediyor.

DİĞER TALEPLER…
4 liberal ve seküler grubun birleşik talepleri arasında Mısır eski başkanı Mübarek’in derhal yargılanması, askeri mahkemelerin kaldırılması, ordunun elindeki hükümetin sivil liderlere bırakılması ve anayasa reformu da yer alıyor.

MISIRLI LİBERALLER ZAMAN KAZANMAK İSTİYOR
Fakat Eylül’de yapılması düşünülen seçimlerin iptali ve ertelenmesi talepler arasında stratejik açıdan öne çıkıyormuş gibi. İptal isteğinin gerekçesi ise bu grupların seçimlere daha güçlü girebilmelerini sağlayacak bir mücadele sergileyebilme adına zaman kazanma arzusu olarak adlandırılıyor.

‘LİBERALLER BÖLÜNMÜŞ DURUMDA, İSLAMCILAR İSE YEKNESAK’
Chicago Tribune’e göre liberal gruplardan 6 Nisan Gençlik Hareketi’nin genel koordinatörü Ahmed Maher ” İçimizde farklı yaklaşımlara sahip politik ideolojilerden insanlar var (merkez sol, komünist, merkez sağ, sekülerler), aramızda farklı fikir ve yaklaşımların olması normal.”… “İslamcı partiler ise böyle bir farklılığa sahip değiller, tek bir ideolojiye dayanıyorlar.” diyor.

‘Mısırlı protestocular ikinci bir devrim için toplanıyor’ adlı makaleden;

‘PROTESTODA İYİLER FAKAT BİR OYUN PLANLARI YOK’
Brookings Doha Center’dan Shadi Hamid ise zaman darlığına ve Müslüman Kardeşler bağına karşın, liberaller mesajlarını yaymak ve seçmenleri çekebilmek için daha fazla şey yapabilirler kanısında.

“Mısırlı liberaller dönüşüm sürecinde pek çok sorunla karşı karşıya” Şubat’ta Mübarek’in iktidarı bırakmasından bu yana”… “protesto yapmakta iyiler fakat taleplerini organize etmekte iyi değiller. Bir oyun planı olmamasından ötürü insanlar düş kırıklığına uğruyorlar.”

SİLİNEBİLİRLER
Hamid, pek çok Mısırlı hala liberal olmanın ne anlama geldiğini bilmiyor ve eğer liberaller ve adayları mesajlarını kısa sürede veremezlerse Müslüman Kardeşler tarafından “silinebilirler” diyor.

‘MÜSLÜMAN KARDEŞLER ORDU İLE İTTİFAK YAPTI’
Müslüman Kardeşler Mübarek’in askeri rejiminde bastırıldı. Fakat son haftalarda liderleri ordu yönetimindeki hükümetle ittifak yaptı ve Cuma günkü protestolara katılmayı ret etti.

‘LİBERALLER REAKSİYONER; İSLAMCILAR İNŞAACI’
Hamid liberallerin çok reaksiyoner davranırken İslamcıların Eylül’deki seçimleri kazanmanın yollarını aradıklarını, koalisyon kurdukları ve bir şeyler “inşa ettiklerini” söylüyor.

‘BAŞARILI OLMAK İÇİN TÜRKİYE’DEKİ LİBERAL LİDERLERE BAKIN’
Önümüzdeki günlerde Liberallere dair öngörüsü yeni politik ortamda liberallerin başarılı olması için kendi koalisyonları kurmak zorunda kalacakları, muhtemelen de dini gruplarla bunu gerçekleştirecekleri ve fazla seküler olmayı bırakacakları yönünde.

Hamid “dinin diliyle konuşmayı öğrenmeleri gerek” aynen Türkiye’deki liberal liderlerin yaptığı gibi diyor.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI