Türkiye en az yüzde 6,5 büyüyecek

4. çeyrekte sıfır büyüme bile olsa Türkiye ekonomisindeki büyüme 2010 yılında yüzde 6,5’i bulacak !

 

Türkiye ekonomisinin, Orta Vadeli Programda, 2010 yılı için yüzde 6,8 olarak belirlenen ve hedeflenen büyüme oranı, ekonomi çevreleri ve piyasalar tarafından yüzde 7-8,5 arasında bir rakam olarak tahmin ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden AA muhabirinin yaptığı hesaplamalara göre, Türkiye ekonomisinin, 2010 yılı son çeyrek büyümesinin 3.

çeyrekteki gibi yüzde 5,5’de kalması halinde büyüme oranı yüzde 8 ile bağlanacak.

Ekonomik büyüme 9 aylık ortalama gibi yüzde 8,9’u bulursa, yıllık büyüme yüzde 8,9 olacak.

Yıllık büyümenin sıfır çıkması için ise son çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 24,7 küçülmesi gerekiyor.

Türkiye ekonomisinin 4. çeyrekte cari büyümesinin, 3. çeyrekteki cari büyüme gibi TL bazında yüzde 13,6, dolar bazında yüzde 13 çıkması durumunda, ekonominin boyutu 1 trilyon 94,8 milyar lirayı, dolar bazında da 724,1 milyar doları geçecek.

Ekonomi 9 aylık ortalama gibi cari büyüme gösterirse (TL bazında yüzde 15,4, dolar bazında yüzde 19,1), 1 trilyon 99,4 milyar liraya, dolar cinsinden de 734,5 milyar dolara yaklaşacak.

-2010 İLK 3 ÇEYREK BÜYÜMESİ-

Türkiye ekonomisi 2010 yılının ilk çeyreğinde yüzde 11,8’lik büyüme gösterdi ve bu gerçekleştirdiği büyüme rakamı ile Türkiye G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ekonomi oldu.

Türkiye ekonomisi geçen yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 10,2 oranında büyüdü. Bu büyüme oranıyla birlikte ekonomi tüm dünyada etkileri halen devam eden küresel krize rağmen, üst üste iki çeyrek çift haneli büyümüş oldu.

2010 yılı üçüncü çeyreğinde ise büyüme oranı yüzde 5,5 olarak belirlendi.

Bu arada Orta Vadeli Programda 2010 yılı için büyüme rakamı yüzde 6,8 olarak yer alırken, ekonomi çevreleri büyümenin, bu rakamın üzerinde gerçekleşeceği ve yüzde 7-8,5 arasında bir rakam olacağını ifade ediyor. Zaten, 4 çeyrekte sıfır büyüme olsa bile yıllık büyüme yüzde 6,5’e ulaşacak.

Öte yandan Türkiye ekonomisinin 4. çeyrek büyümesi ve 2010 yılı büyüme rakamı bu ayın sonunda açıklanacak.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI