TRT Okul, İngilizce öğretecek

AYTEN ÇİFTÇİ, YAVUZ ŞAHİN İSTANBUL – 02.03.2012

Eğitim kanalı TRT Okul, ekrandan İngilizce dil eğitimi yapacak. TRT Okul, British Council ve BBC’nin ortak çalışması olan ‘Word on the Street’ isimli programda, iki kardeş sokakta birbirleriyle yaptıkları İngilizce konuşmalarla yabancı dili eğlenceli şekilde öğretecek.İngilizce öğrenmek isteyenleri ekrana davet eden TRT Okul, 4 Mart’ta yayına başlayacak Word on the Street programıyla meraklılarını bekliyor. Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıda programı tanıtan TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, hedeflerinin İngilizce dil öğreniminin Türkiye’de yaygınlaşması olduğunu söyledi. Şahin, “Maalesef millet olarak dil konusunda biraz tembeliz. İnşallah TRT Okul dil konusunda insanımıza yeni şeyler öğretecek. Bu projeyi çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu. Her bölümü farklı bir şehirde geçecek programda iki kardeşin İngilizce röportajları olacağını anlattı.

Programa Anadolu Üniversitesi’nin büyük destek verdiğini kaydeden Şahin, “Genelde televizyonculuk, özellikle kamu hizmeti yayıncılığı konuşulduğunda BBC örneği öne çıkarılır. Bizim de zaman zaman ‘BBC ile yarışıyoruz, hatta onlardan daha iyi olduk, oluyoruz, olacağız’ gibi laflarla belki BBC sürekli gündemimizdeydi.” dedi. British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack, İngilizce sohbetlerin yüzde 80’inin anadili İngilizce olmayan kişiler arasında geçtiğine dikkat çekerek, “İngilizcenin sadece İngilizce konuşanlara ait olduğu düşüncesi demode kaldı. Artık İngilizcenin diğer lisanları konuşan topluluklar tarafından da sahiplenilmesinin zamanı geldi. Türkiye de bu ülkelerden biri. Türkiye’deki gençler bunun farkında ve İngilizce öğrenmenin önemini anlamış durumdalar.” diye konuştu. Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür ise bu proje ile Anadolu Üniversitesi ve TRT’nin dil eğitiminde 30 yıldır yürüttükleri işbirliğinde yeni bir sayfa açtıklarını ifade etti.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI