TIPTA ERİYEN STENT DEVRİMİ

Eriyen stentler önce damar tıkanıklığını ardından kendini yok ediyor.
Kalp hastalarına takılan metal stentler, yerini damar içinde eriyenlere bırakıyor.

Teknoloji harikası damar içi destek cihazları, üzerindeki ilaçla tıkanıklığı giderip, vücut ısısıyla 6 ay sonra erimeye başlıyor, 2 yılda tamamen yok oluyor.

Kalp damar hastalıkları ölüm nedenlerinin başında geliyor.

Nedeni çoğunlukla kolesterol birikimine bağlı damar tıkanıklığı.

İzmir Şifa Üniversitesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Dr. Ahmet Taştan, “En basit yapılması gereken diyet yürüyüş ve birtakım ilaçları düzenli kullanmak birinci kuraldır.”

İlaç tedavisini sırasıyla anjiyo, stent ve ameliyat izliyor.

Gelişen teknoloji sayesinde açık kalp ameliyatı yapılan hasta sayısı giderek azalıyor.

Ahmet Taştan, “Damarın iç kısmına bir destek cihazı koyuyoruz. Bu cihazın ismi stent. İlk geliştirildiklerinde metal stentlerdi.” dedi.

Ancak artık ilaçlı metal stentler yerine eriyen stentler devrede.

Taştan, “Bizim istediğimiz şey bir süre mutlaka orda dursun. Damar iyileşene kadar orda ilaç salgılasın ve ondan sonra kaybolsun. Onun için özel bir teknoloji ile geliştirilmiş polilaktik asit dediğimiz yağ asidinden geliştirilmiş ve sertleştirilmiş bir asit bu. Vücut ısısıyla karşılaştıktan sonra 6 ay boyunca hiçbir bozulma olmuyor. 6. ayda erimeye başlıyor.” dedi.

Teknoloji harikası ürün 2 yılda tamamen kayboluyor.

Dr. Taştan, “Tamamen kaybolduğu için o bölgedeki damar esnekliği metal stentlere göre daha iyi. Daha sonra hastalıklı bölgede ..Bir operasyon gerektiğinde orda metal olmadığı için eğer damara müdahale edecekseniz daha rahat yapabiliyorsunuz.” dedi.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI