TEK SMS’LE EMEKLİLİK YAŞIN CEP’TE

SGK, emeklilik yaşından maaşına, muayene katılım borcundan adına yatan prim miktarına kadar merak edilenlere, mesajla cevap verecek.

Vatandaşlar, emeklilik yaşından maaşına, muayene katılım borcundan adına yatan prim miktarına kadar en çok merak ettiği 10 soruya tek mesajla cevap alabilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu konuyla ilgili Turkcell, Avea ve Vodafone ile anlaşma yaptı. Bunun için her üç operatörden 5502’ye mesaj atmak yetiyor.

Zaman’dan öğrenildiğine göre, Cebe gelen bilgiler arasında emeklilik yaşı, ne kadar primle emekli olacağı, emeklilik maaş tutarı, muayene katılım borcu, sigortalının toplam prim miktarı, adına en son ödenen prim miktarı, maaşının kaç liradan gösterildiği, gözlük cam ve çerçeve hakkının olup olmadığı, fizik tedavi ile diş protez hakkının bulunup bulunmadığı, ilk işe giriş tarihi ve emekli maaşının yattığı banka şubesi bulunuyor. Mesaj başına 1 TL ücret ödenecek.

SGK Başkanı Fatih Acar, uygulamaya başlanan sistemin kurumun geldiği noktayı göstermesi açısından önemli olduğunu söylüyor. Vatandaşların geçmiş yıllarda uzun kuyruklarda bekleyerek elde edilen bilgilere artık tek SMS mesajıyla ulaşabildiklerini anlatan Acar, “Bu uygulama ile bilginin güvenli ve ilk elden hızla iletilmesi, vatandaş memnuniyetinin artırılması, zaman ve işgücü kayıplarının önlenmesi mümkün olacak.” dedi.

Uygulamanın pek çok faydası bulunuyor. Bunlardan biri artık işçi, tek mesajla adına yatan sigorta prim miktarını öğrenebilecek. Böylece işveren, çalışanı düşük primden gösteremeyecek. Bunun için ‘P’ yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numarasını ve Aile Sıra No’sunu 5502’ye mesaj atmak gerekiyor.

İlk işe giriş tarihini ve toplam prim gün sayısını öğrenmek isteyen kişi ise aynı şekilde aynı bilgileri bu kez başına PT yazarak mesaj atacak.

Emeklilik maaş miktarı için A, muayene katılım borcu için MPAY, diş protez hakkı için DIS, fizik tedavi hizmetleri içinse FTR kodlarını kısa mesaja yazmak gerekiyor. Ne zaman emekli olabileceğini öğrenmek içinse N koduyla birlikte kimlik numarasının yanı sıra işe giriş tarihini ve SGK, Bağ-Kur ile Emekli Sandığı’ndan tabi olduğu sigorta kolunu yazması yeterli.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI