Tarihteki 10 Önemli Robot!

tarihteki 10 onemli robot 3581091 o - Tarihteki 10 Önemli Robot!
Tarihteki 10 Önemli Robot!
İşte tarihin en unutulmaz 10 robotu: Aralarında Milattan Öncesi’ne ait robot bile var!
Robotlar, bugün mutfağımızdaki , fabrikalara kadar çok geniş bir yelpezede hayatımızın içindeler. Peki tarihteki en önemli robotlar hangileriydi ve hangi işi yaptılar? İşte kronolojik sırada 10 robot:

M.Ö. 350: The Pigeon

Yunan fizolof, astronom ve matematikçi Archytas’ın ilk projelerinden bir tanesi, The Pigeon adında ağaçtan yapılmış mekanik bir kuştu. Kuş, buhar yoluyla 200 metre uçabiliyordu.

1495: Leonardo’nun robotu

Robotların geçmişinde Leonardo da Vinci’nin de adı var. Leonardo da Vinci, 1945’de ilk insan benzeri robotu meydana getirmişti. Robotun çizimlerine bakacak olursak ayakta durduğunu, oturabildiğini, miğferinin önünün kaldırabildiğini ve kollarını oynatabildiğini görüyoruz. Robotun bugün çizimlere dayanarak meydana getirilen bir kopyası bulunuyor.

1738: The Duck

Fransız mucit Jacques de Vaucanson tarafından meydana getirilen The Duck adındaki robot ördek, 400’ün üzerinde farklı parçaya sahipti ve kanatlarını çırpabiliyor, yemek yiyebiliyor, onu sindirebiliyor ve dışkı üretebiliyordu!

1898: Tesla’nın uzaktan kumandalı botu

Elektrikli buluşlarıyla tanıdığımız Nikola Tesla’nın robotlarla ilgili alanda da bir buluşu vardı. Tesla, kablosuz aktarım sistemini tanıtmaya çalışırken demirden bir botu uzaktan kumandayla kontrol etmişti. Ancak o zamanlar böyle bir denetimin önemini kimse kavrayamamıştı.

1962: The Unimate

Bilim adamları, 1960’larda robot kollara büyük önem vermişlerdi. Bunlardan belki de en önemlisi, The Unimate adlı koldu. Bu kol, ilk endüstriyel kollardan biriydi ve General Motors’un montaj hattında kullanılıyordu. Sakatlanma ve ölüm riskini azaltan kol, sıcak döküm metallerini tutuyor ve araba gövdelerini birleştiriyordu.

1966: Shakey

SRI International tarafından geliştirilen Shakey, diğer robotlardan farklı olarak bir görevi nasıl tamamlayacağını kendi buluyordu. Shakey, odalarda dolaşabiliyor, ışıkları ve kapıları açıp kapatabiliyor, nesneleri çekip itebiliyordu.

1989: Genghis

MIT Labs’ta Mobile Robots Group tarafından geliştirilen Genghis, düzgün bir biçimde yürüyebilen ilk robottu. Diğer bir özelliği ise hıza ve kolayca üretilebilmesiydi.

1997: NASA Mars Pathfinder ve Sojourner

Mars’ın atmosferine bir paraşütle giren Sojourner, dünyaya gezegen hakkında faydalı bilgiler göndermişti. İki makine de beklendiğinden daha uzun hayatta kalmayı başardı.

2000: ASIMO

Honda tarafından geliştirilen ASIMO, insana benzer yürüme şekillerine sahipti ve kollarını kullanabiliyor, konuşabiliyor, dinleyebiliyor, görebiliyor, insanları ve nesneleri tanıyabiliyordu.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Canınız sohbet etmek...

DEVAMI
Mobil sohbet teknolojisi Mobil sohbet teknolojisi

Mobil sohbet teknolojisi günümüzde popüler hale gelmeye başladı.Her geçen gün mobil kullanım alanları artıyor.Buna paralel olarak sohbet siteleri mobil...

DEVAMI
Domain seçimi nasıl olmalıdır? Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun...

DEVAMI