Sultanahmet’te silahlı saldırı!

692755 detay - Sultanahmet'te silahlı saldırı!İstanbul’un turizm merkezinde dehşet anları

İstanbul’un turistik merkezi Sultanahmet, sabah saatlerinde silah sesleriyle yankılandı. Sırt çantalı ve silahlı bir kişi, Topkapı Sarayı’nın önünde rastgele ateş açıktan sonra sarayın içine girdi.

Saldırgan burada sarayın güvenliğinden sorumlu askerlerden birini ve bir otopark görevlisini yaraladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, saldırgan sarayın içinde yaraladığı askerin silahını da yanına aldı.

İddialara göre, saldırgan “Allahu Ekber” diyerek etrafa ateş açtı.

Silah seslerinin yankılanması sonrasında bölgeye çok sayıda polis ve özel hareketçı gönderildi.

TOPKAPI SARAYININ SURLARINDA UZUN NAMLULU POLİSLER
Polislerin bölgeye gelmesinden sonra sarayın içinde ve duvarlarında filmleri aratmayan sahneler yaşandı. Polisler ve özel harekat polisleri, sarayın bahçesinde ve duvarlarında uzun namlulu silahlarla saldırganı aradı. Polislere bir emniyet helikopteri de havadan destek verdi.

Kısa süre sonra bölgede silah sesleri tekrar yankılanırken, polisler ve saldırgan arasındaki çatışma zaman zaman çok yoğunlaştı. Saraydan ardı ardına ve dakikalarca silah sesleri geldi.

2 KİŞİ YARALANDI
Bu arada silahlı çatışmada yaralanan 2 kişi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Saldırıda yaralanan iki kişiden birisinin vücuduna 3 kurşun isabet ettiği öğrenildi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu çatışma sürerken yaptığı açıklamada, olayı takip ettiklerini ve olayın tamamen kişisel olduğunu söyledi. Vali Mutlu ayrıca, “Saldırı amaçsız görünüyor” dedi.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ
Saldırı ve çatışmanın üzerinden yaklaşık 1 saat geçtikten sonra silah sesleri daha da azaldı ve saldırganın sarayın içindeki bir bahcede gizlenirken polis helikopteri tarafından tespit edildiği bilgisi ulaştı. Yapılan operasyon sonunda Topkapı Sarayı’nın içinde saatlerce polisle çatışan ve 2 kişiyi yaralayan saldırgan öldürüldü.

İşte o saldırgan…

692755 fec1eb8ed05b138da21dff7c371bc474 - Sultanahmet'te silahlı saldırı!

“VERMEK İSTEDİĞİ BİR MESAJ YOKTU KİŞİSEL BİR EYLEM”
Saldırganın öldürülmesi ardından bir açıklama yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, saldırganın vermek istediği bir mesaj olmadığına dikkat çekti ve “saldırganın kişisel bir eylem gerçekleştirdiği değerlendiriyoruz” dedi.

Vali Mutlu şunları söyledi: “Teslim olması uyarısı yapıldı ancak uyarılara kulak asmadı. teslim olmamakta kararlı davrandı. Bunun üzerine operasyon emri verildi.

Verdiği herhangi bir mesajın olmaması nedeniyle tamamen kişisel bir eylem yapmak istediğini değerlendiriyoruz.
Saldırgan saçmalı bir tüfekle önce askerimizi sonra da özel güvenlikçimizi yaralamış. Özel güvenlikçimizin durumu biraz ağır.

Emniyet güçlerimize başarılı operasyonu nedeniyle teşekkür ediyorum. İlgili şahsın kimliğini hemen tespit edip kamuoyuyla paylaşacağız.”

YARALI ÖZEL GÜVENLİKÇİ AMELİYATA ALINDI
Saldırıda yaralanan güvenlik görevlisi Mehmet Ballıca, kaldırıldığı hastanede ameliyata alındı. Alınan bilgiye göre; saldırıda yaralanan Ballıca, çevreden yetişen vatandaşlar tarafından Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Aşırı kan kaybettiği öğrenilen Ballıca’nın, ameliyata alındığı öğrenildi. Olayı haber alıp hastaneye gelen Ballıca’nın ağabeyi ise gözyaşlarına boğuldu.

ÖZEL YETKİLİ SAVCI OLAY YERİNDE
Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, olaya ilişkin soruşturma başlattı.

Soruşturmayı yapmakla görevlendirilen özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Rasim Işıkaltın’ın olay yerinde yapılan incelemelere katıldığı, otopsi işlemlerini de takip edeceği belirtildi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI