Stand-by Bitti Goodbye IMF

Müjdeyi Başbakan verdi. Türkiye, 51 yıldan beri borçlu olduğu IMF ile bir dönemi kapatıyor.

Türkiye, 51 yıldan beri borçlu olduğu IMF ile bir dönemi kapatıyor. Gelecek yıl nisanda IMF’ye olan 2.3 milyar $’lık borcun biteceğini söyleyen Başbakan Erdoğan “İstesek onu şu anda öderiz. Ancak çok düşük faizli” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2002 yılında 23.5 milyar Dolar olan IMF’ye olan kredi borçlarının mart ayı sonu itibariyle 2.3 milyar dolara gerilediğini belirterek, IMF borcunun 2013 yılının nisan ayında bitirileceğini söyledi. AK Parti’nin dün yapılan grup toplantısında konuşan Erdoğan, IMF borçlarının sona ermesi konusunda ilk kez tarih verdi. DSP-MHP-ANAP iktidarından devraldıkları IMF borcunun 23.5 milyar Dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Şimdi ise 10’da bire düşürdük; 2.3 milyar Dolar seviyesinde. Biz artık IMF ile stand-by görüşmeleri filan yapmıyoruz. O da bizim için bitti. Ödeye ödeye bu seviyeye çektik ve belirlenen takvim çerçevesinde borcu tamamen ödeyecek ve inşallah kapatacağız. İstersek biz onu şu anda öderiz, bir sıkıntımız yok. Ancak önümüzdeki yıl nisan ayına kadar çok, çok düşük faizli olması hasebiyle, yani para yönetimi, finans yönetimi noktasında çok daha hayırlı, isabetli olduğu için biz bu yolu şu anda takip ediyoruz. 2013 Nisan’ında bu da bitmiş olacak.”

51 YILLIK İLİŞKİ BİTİYOR

Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte, Türkiye ile IMF ilişkilerinde ‘stand-by’ sürecinin sona erme tarihi de netleşmiş oldu. Türkiye ile IMF ilişkilerinin geçmişi, Türkiye’nin kuruluşa üye olduğu 1947 yılına kadar uzanıyor. Stand-by anlaşması süreci ise 1 Ocak 1961 tarihinde kuruluş ile ilk anlaşmanın imzalanmasıyla başladı. 51 yıllık süreçte, IMF ile 19 stand-by anlaşması imzalandı. Küresel krize rağmen, Türkiye, 2008 yılında 20. anlaşmayı imzalamadı ve IMF’ye olan borçlarını ödemeye ise devam etti.

47 MİLYAR Dolar KREDİ KULLANILDI

Türkiye, IMF ile son yarım yüzyıla damgasına vuran stand-by anlaşmaları sürecinde 46 milyar 617 milyon dolarlık kredi kullandı. Anlaşmalar tamamlanamadığı için yaklaşık 8 milyar dolarlık kredi de tahsis edilmesine rağmen çekilemedi. Türkiye, kullandığı kredilerin karşılığında IMF’ye 2012 yılının mart ayı sonu itibariyle 52 milyar 67 milyon Dolar ödeme yaptı. Bu ödemenin 45.3 milyar dolarını ana para, 6 milyar 767 milyon dolarını ise faizler oluşturdu. Aynı tarih itibariyle Türkiye’nin IMF’ye olan borcu ise 2 milyar 322 milyon dolara geriledi.

2001’DE 20 MİLYAR Dolar Bayram HAVASI ESTİRMİŞTİ

Yunanistan’ın bugün yaşadığı borç krizlerinin bir benzerini 2001 Şubat krizinde yaşayan Türkiye, IMF’den 10 milyar Dolar alabilmek için günlerce uğraşmıştı. Gecelik faizlerin yüzde 7 bini gördüğü, bankaların birer birer devlete geçtiği şubat krizinden çıkışın adresi yine IMF olmuştu. Özellikle Kemal Derviş döneminde, şubat krizinde IMF ile yapılan pazarlıklar, günlerce konuşulmuş ve IMF’nin 10 milyar dolarlık kredi vermeyi kabul etmesi, Türkiye’de adeta Bayram havası estirmişti. 2001 yılında Kemal Derviş’in göreve gelmesinin hemen ardından düzenlenen bono ihalesinde faiz yüzde 193.7’ye gerilediğinde gazetelerde, “Derviş ilk sınavını geçti” diye yorumlar yer almıştı. Bugün ise, borçlanma faizleri yüzde 10’un altına çekilirken, vadeler ise 10 yıla kadar çıktı. Türkiye’nin son 50 yılına damgasını vuran stand-by anlaşmalarından da sadece son ikisi Ak Parti hükümeti döneminde tamamlandı.

9 CUMHURBAŞKANI 37 HÜKÜMET EŞLİK ETTİ

Atatürk dışındaki tüm liderler, IMF ile stand-by anlaşması sürecinde görev aldı. Türkiye’nin IMF ile olan stand-by yolculuğuna 9 Cumhurbaşkanı ve 37 hükümet eşlik etti.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN AĞIR KRİZİ

Türkiye’nin son dönemdeki stand-by yolculuğu ise 1999 yılında imzalanan 17. stand-by anlaşması ile başladı. Ancak söz konusu anlaşma da Cumhuriyet tarihinin en ağır krizi olarak nitelendirilen 2001 yılı şubat krizi ile sona erdi. Devlet eski Bakanı Kemal Derviş döneminde ise Türkiye, 18. stand-by anlaşmasını imzaladı. Kemal Derviş’in imzaladığı stand-by anlaşmasını devam ettirmek 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından iktidara gelen Ak Parti Hükümeti’ne kaldı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, bir stand-by anlaşması süresi sonuna kadar uygulandı. 18. anlaşmanın sona ermesinin ardından 2005 yılında da yeni bir üç yıllık stand-by anlaşması imzalandı.

Ak Parti, 2008 yılında ise IMF ile stand-by anlaşması yapmama kararı aldı.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI