Soyağacından Sonra Sıra E-Devlet Miras Sorgulamada

Kısa sürede e-devlet serverlarını yeniden kilitlemesine neredeyse garanti gözüyle bakılan yepyeni miras sorgulama özelliği, sosyal medya üzerinden konuşulmaya başlanır başlanmaz birçok insanı şimdiden bir heyecan saldı. Bir umut, uzak akrabalarından miras kalmış olabileceğini ve piyango kazanmışçasına zengin olabileceğini hayal edenler e-devlet üzerinden yapılacak miras sorgulama özelliğinde olması gerekenlere ilişkin yorumlarını Facebook ve Twitter gibi mecralarda peşi sıra paylaşıyor. “Mirasçılık Sorgulama” adı altında yürürlüğe sokulması planlanan yeni e-devlet uygulaması için şuan 1990 ve sonrasında ölenlerle akrabalık ilişkisi bulunanların mirasçılık haklarının online görüntülenmesi hedefleniyor. Zaten yürürlükte olan Mirasçılık Belgesi düzenlemelerine ek olarak kişinin, henüz haber olmayan bir mirastan payının olup olmadığını sorgulamasını sağlayacağı düşünen e-devlet uygulamasının ötesinde halihazırda veraset ilamı için e-devlet kullanılabiliyor.
Çıkartılmış bir veraset ilamı olup olmadığının sorgulanması ve bu sayede kişinin mirasçı olarak vefat eden kişinin mal varlığından bir payının olup olmadığına dair fikir edinebileceği miras sorgulama uygulaması, soyağacı uygulamasının ardından bir kez daha e-devlet sitesinin kilitlenmesine neden oluyor. Twitter ve Facebook üzerinden yapılan paylaşımların hemen ardından kısa sürede e-devlet sorgu ekranına erişimde gecikmeler yaşanırken kimi sosyal medya kullanıcıları siteye erişim sağlayamadığından şikâyet etmeye başladı bile. Bilindiği üzere yakın zaman önce yürürlüğe sokulan soyağacı uygulamasının duyurulmasından hemen sonra on binlerce kişi e-devlet sitesine akın etmiş, yapılan soyağacı taleplerineyse ancak birkaç gün sonra geri dönüş yapılabilmişti.
e-devlet üzerinden sunulan pek çok hizmetin yakın zamanda en çok ilgi çeken ve talep görenleri arasına giren soyağacı uygulaması kişinin aile geçmişine, doğum ve nüfus kayıt bilgilerini esas alarak göz atma imkânı sunarken yeni miras sorgulama hizmeti veraset ilamlarından haberdar olmayı sağlamakta. T.C. Kimlik ve e-devlet şifresinin girilmesiyle erişim sağlanan ana ekranda arama butonuna tıklayan vatandaşlar “Veraset İlamı Sorgulama” yazarak, yeni yürürlüğe sokulan miras sorgulama hizmetlerine hemen erişim sağlayabilecek. Uygulamanın diğer e-devlet hizmetlerinden büyük farkı olmamasına rağmen sosyal medya kullanıcılarının yorumları, pek çok kişinin miras kalmış olabilir ümidiyle e-devlet sayfasını ziyaret etmesine yol açıyor.

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Gündem Gündem

90 li yillarin arabesk sanatcilarindan olan Güllü , geçen yıl gecirdigi mide kucultme ameliyatından sonra verdiği kilolar la saskinlik...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI