Sosyalleşmenin Mobil Cihazlardaki Boyutu

Sohbet etmek ve yeni arkadaşlıklar kurmak için internetten daha pratik, hızlı ve işlevsel bir imkân olmamasına karşın günümüzde adında “arkadaşlık” ibaresi geçen tüm sitelerin ücretli olması, internet kullanıcılarının canlı sohbet sitelerinin kapısını çalmaya devam etmesini sağlıyor. Google aramalarında dahi arkadaşlıkla ilgili herhangi bir ibarenin geçmesi halinde üst sıralarda yer alan arkadaşlık siteleri, üyelik aşamasında ücretsiz gibi görünüyor olmasına karşın iş mesajlaşmaya ve yeni insanlarla konuşmaya geldiğinde üyeliğin yükseltilmesini istiyor. Bazı popüler arkadaşlık sitelerinin sadece mesaj atarak insanlarla iletişime geçmek için dahi ciddi aylık ücretler talep etmesi, bunu ücretsiz olarak sunan mobil chat uygulamalarının daha da fazla rağbet görmesini sağladı.
İnternetin sınırsız kaynaklarını kullanarak milyonlarca insana ulaşmak ve yeni arkadaşlıklar kurmak söz konusu olsa da, bunun ücret ödemeden ve herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan yapılabileceği en işlevsel platform canlı sohbet uygulamaları olarak görünüyor. Sosyal medya araçlarının tamamı da aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de, arkadaşlık isteklerinin hiçbir zaman yanıtlanmadığı ve bazen mesaj gönderimine dahi kısıtlama getirildiği sosyal medya, yeni arkadaşlıklar kurmaktan ziyade mevcut arkadaşlarla internet üzerinden sosyal bir etkileşim ağı kurmayı sağlıyor. İnternetin sosyal ağları dışında kalan kişilerle tanışmasının en etkili yolu, yine kendi sosyal ağı içinde yer alan kullanıcılar aracılığı ile olabiliyor. Arkadaşlarının “arkadaşlarını” eklemeye çalışarak bir yandan da yeni insanlar tanımaya çalışmaktan usanan internet kullanıcıları ise tüm bunlarla uğraşmadan mobil chat uygulamalarının hızlı erişim fırsatlarını değerlendiriyor ve anında tanımadığı insanlarla fikir alışverişine başlayabiliyor.
Sosyal bir varlık olan insanın bazen sadece “birileriyle konuşma ve içini dökme” ihtiyacı hissetmesi, çoğu kullanıcının arkadaşlık kurmaktan ziyade fikirlerini dile getirmek ve biraz da olsun dertleşmek için akıllı telefonlarda ücretsiz olarak kullanılabilen canlı sohbet uygulamalarına yönelmesine sebep oluyor. İnsanların tanımadığı kişilerle daha rahat bir biçimde konuşabilmesi, pek çok sohbet sitesi müdaviminin bu yolla içini dökerek rahatlamasını sağlıyor. Şehre veya ilgi alanına göre farklı sohbet odalarının bulunduğu mobil uygulamalarsa yeni arkadaşlıklar kurmak isteyenlerin akıllı telefonlarına en çok indirdiği uygulamalar arasında yer almayı sürdürmekte.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI