mobil sohbet

Sosyal Medya Yalnızlığa Ne Kadar Çare Olabiliyor?

Hayatın tüm güzelliklerini “ıskaladığının” farkında dâhi olmaksızın elindeki akıllı telefonuna sımsıkı sarılan modern kent insanı, mobil ağlar üzerinden erişim sağladığı dijital dünyada neler olup bittiğiyle her şeyden çok ilgilenmeye başladı. Toplu taşıma araçlarında geçireceği 5-10 dakikayı dahi kaçırmamak isteyen ve ücretsiz canlı sohbet uygulamalarıyla saatlerce birileriyle görüşen insanlar, yanında oturan kişinin yüzüne bir kez dahi bakmıyor. Kalabalıklarla birlikte yaşarken giderek daha da fazla asosyalleşen ve yalnızlığın tuhaf psikolojisi ile boğuşmak zorunda kalan şehir insanı, çözümü ise tuhaf bir şekilde bu hale gelmesine sebep olan internette aramaya koyuluyor. Hal böylece olunca şehir insanın ortak sorunu haline gelen yalnızlık, kısırdöngü misali çözümsüz bir problem haline geliyor.
Birçok insan sosyal medya araçlarında geçirdiği zamanın önemli bir kısmını karşı cinsten bir arkadaş bulma ümidi ile profilden profile dolaşıyor ve tanışma ümidiyle bu profil sahiplerine mesaj yolluyor. 10-15 sene öncesinin IRC alışkanlıkları birebir olarak günümüzde de devam ediyor ancak farklı olan, sohbet için bilgisayar başında geçmek yerine akıllı telefonların kullanılması. Sosyal hayatında çevresinde yüzlerce insan bulunmasına karşın bu insanlarla iletişim kuramayan, tanışmaya yönelik herhangi bir girişimde bulunmaktan çekinen insanlar dijital dünyada olabildiğince cesur davranıyor. Ancak harcanan saatler sonucunda yine yalnız kalan şehir insanları, ertesi gün yeni bir ümitle yataktan çıkıyor ve milyonlarla birlikte işe giderken tekrardan çevresindekilerle ilgilenmeden akıllı telefonuna gömülüyor.
Yüzlerce insanın bir arada oturduğu kafelere gitme amacı sosyalleşmek olan şehir sakinleri, masada birlikte oturduğu arkadaşlarının yüzünden çok elindeki akıllı telefona bakıyor. Televizyon karşısındayken bile sosyal medya ve mobil uygulamalar üzerinden sohbet etmeye çalışan günümüz insanları, sorulduğunda hayatının aşkını bir türlü bulamadığından şikâyet ediyor. Çevresiyle ilgilenmeyen ve sanal aşklar peşinde koşan birçok insanın tüm bu uğraşa girişmesinin sebebi hayatının aşkını bulmak ama aradığını bulamamasının sebebi de sosyal hayattan kopmasına sebep olan dijital alışkanlıklar. Yalnız kalmasının asıl sebebine sarılarak, yalnızlığından kurtulmaya çalışan modern insanlar kısırdöngü haline gelen bu sorundan kolay kolay kurtulamayacakmış gibi görünüyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir