Sohbet Sitelerinin Popülerliğinin Esas Kaynağı

İnternetten tanımadığı insanlarla sohbet etme, 2000’lerden itibaren hiç de hazır olmadığı internetle birden bire tanışan insanlarımız için oldukça değişik ve heyecan verici bir fikirdi. MIRC gibi öncü sohbet programları yüzbinlerce internet kullanıcısı tarafından kullanılırken, yaşadığı kentte ikamet eden karşı cinsten insanlarla tanışmak için sohbet odaları başında uzun saatler harcandı. Sonraki senelerde yazılıma ihtiyaç duymadan web tarayıcı üzerinden sohbet etme olanağı sunan siteler popüler olurken, MSN Messenger ile görüntülü sohbetin mümkün olması bu alışkanlığı bambaşka bir boyuta taşıdı. Sohbet siteleri ise Java sayesinde internetten sohbet için program kurmakla ve bu yazılımların karışık ayarlarıyla uğraşma derdine geri dönmemek üzere son verdi. Tabi tüm bu süreçlerde öncü ismin Facebook olduğunu da görmezden gelemeyiz.
Artık yeni insanlarla tanışmak demek sosyal medya araçlarıyla arkadaşlık isteği göndermek manasına geliyor. Mobil teknoloji de bu alışkanlığın daha geniş kitlelere ulaşmasını sağladı ve on milyonlarca insan her gün sosyal medya hesaplarına düzenli olarak giriş yapmaya başladı. Artık birkaç milyon insan 7/24 çevrimiçi olarak uyurken dahi sosyal medyada var olmayı sürdürürken, mobil ağlar üzerinden erişim sağlanan internet insanların sosyal hayatıyla dijital kimliğini bir arada sürdürmesini sağladı. Artık herkesin birey olarak sosyal toplumda bir kişiliği bulunurken, aynı zamanda sosyal medyada yönettiği bir de dijital kimliği bulunuyor. Yani bir anlamda günümüz insanlar çift kişilikli olarak yaşamını sürdürüyor.
Mobil teknolojiyle birlikte artık sabah evden çıkmadan önce uyandığını tüm arkadaşlarına sosyal medya üzerinden haber veren insanlar, sokağa çıktığı andan itibaren gittiği her yeri adım adım konum paylaşımı yaparak sosyal çevresiyle paylaşıyor. Yenen yemeklerin dahi fotoğrafının çekilerek sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıldığı günümüzde, artık insanlar yanında arkadaşları olmasından ziyade sadece tek bir akıllı telefona ihtiyaç duyuyor. Yalnızlığından internetin sunduğu imkânlarla kurtulmak isteyen insanlar hayatının aşkını da yine internet üzerinden arıyor. Arkadaşlık ve sohbet siteleri hala birçok internet kullanıcı tarafından yoğun ilgi görürken, çoğu insan karşı cinsten yeni insanlarla tanışmak için sosyal medyayı kullanmaya devam ediyor.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI