Sohbet Siteleri Tehlike İçeriyor mu

Her gün çeşitli sitelerde yüzlerce belki de binlerce kişi sohbet ederken tehlike içinde mi acaba. Bu sitelerde insanlar sohbet ederken tüm özel hayatını anlatanlar olduğu gibi kendinde çok farklı kişiliğe bürünenlerin sayısı hiçte az değil.Peki amaç nedir? Yaş, kültür,etkisel çevre aile yapısı etk08enlerden bazıları olarak sıralayabiliriz.

Öncelikle ailede belli değer yargıları yüklenmemiş çocuklar bazı duygulardan mahrum bırakılıyorlar. Mesela özgüven eksikliği.Sen çocuksun, onu yapma daha çocuk yaştasın gibi davranışlar içe kapanıklık dürtüsünü tetikliyor.yaş ilerledikçe bu kapanıklık normal insanlardaki davranışların altında kalıyor.Toplumda hakkını arayamamak,sosyal çevre edinme problemleri baş gösteriyor.Şimdi gelelim bu davranışa sahip birini sohbet yada chat sitelerinde nasıl davrandıklarına.Halihazırda bastırılmış duygusu sohbet ederken karşı taraftan biraz ilgi gördümü doruğa çıkıyor.Tüm duygular ortaya dökülüyor.Değer verilmişlik duygusu ön plana çıkıyor.Tabi bu durum görmek istediği davranış şeklini gördüğü sürüce sıkıntı çıkartmaz.Ne zamanki ters bir durum olur o zaman tam bir canavara dönüşmesi kaçınılmazdır.Bütün birikmiş kin ve nefretini karşı tarafa kusmaktan kaçınmaz.

Bir diğer grup garip ama gerçek belli yaşa gelmiş ama evlilik yapamamış kişilerden oluşuyor.ne hikmettir bilinmez sohbet yada mobil sohbet sitelerinde kendilerine eş arama çabası içerisindeler.Gerçek hayatta eş mi beğenmiyorlar , bu tip yerler dahamı cazip geliyor bu sorunun cevabını henüz bulan çıkmamıştır.Ama tanışıp evlenenler yokmudur.Tabiki vardır.Mutlu olup olmadıkları , evliliklerinin ne kadar sürdüğü hakkında bir istatistik tutuldu mu bilmiyoruz.başlı başına ayrı bir araştırma gerektiriyor.Bir oran vermek gerekirse eş aramak için erkeklerin bayanlardan daha çok girdiğini söyleyenebilir. Bunun türk toplumunda her ne kadar çağ değişse de kadınların bir adım daha garantici olma durumundan kaynaklıdır.Düşünsenize chat kanalında tanıştığında gerçek hayatta da görüşmek isteyen mutlaka oluyor.Bu durumda kadın erkek kadar rahat edemeyebilir.Özgürlük bu aşamada kadında kısıtlı durumdadır.Görüştükten sonraki aşama artık kendilerine kalmış diyelim.

Başka bir grup bekarların tam tersi ikinci baharını arayanların grubu diyebiliriz.Gerçek hayatta boşanmış belli konularda tecrübe sahibi ikinci baharcılar.Bu kişiler daha temkinli yaklaşma düşüncesindeler.Çünkü tabiri caizse sütten ağızları yanmıştır.Yinede yanlızlık zor iş deyip bir eş ihtiyacı duyup sohbet sitelerine gelirler.Tabi şans oranları pek fazla değildir.Sebebi ise diğer bekarlar kadar sayıları çok değildir.Bir bakıma tamamen şansa kalan bir durumdur.İnce eleyip sık dokurlar.Bekar olan gruptan tek avantajı gerçek hayatta buluşmaları için bir engel yoktur.Çocuklarını saymazsak tabiki.

Belkide en tehlikeli olan grup ise kandırılanlar.Başlangıçta sohbet muhabbet ederek başlanır.Sonra gençlik yada cahillik mi ne derseniz deyin kandırılırlar.Bu grup bayanlar grubudur.Burada yaş önemli değildir.Genç,orta yaşlı veya yaşlı fark etmeden tuzağa düşebiliyorlar.Birkaç güzel kelime karşısında duygusal anlamda kendilerine bağlayan erkekler önce telefon ,sosyal medya araçları derken buluşmaya kadar ilerliyor.Belli bir yüzde oranı vermek mümkün olmamakla beraber erkek tarafının amacı gerçekten ciddide olabilir.Sadece eğlenmek amacı ilede olabilir.Yada arasıra görsel basından izlediğimiz gibi niyetleri hiçte hoş olmayan davranışlı kişilerde bu grubun içerisine girmektedir.

Bu sohbet sitelerinde tıpkı reel hayatta olduğu gibi her türlü davranış kişinin başına gelebilir.Sanalda kaldığı sürece sadece çok aşırı duygusal kişilerde belli dönem çöküntü yaşanır.Her ne kadar bu gibi şeyler beni etkilemez deseniz de mutlaka ruhsal olarak değişikliğe uğrarsınız.Sanalın dışına çıkıldığı zamanlarda evlilik,hayal kırıklığı veya istenmeyen olayların başınıza gelmesi durumlarına hazırlıklı olmayı kabul etmek gerekir.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI