Sohbet Siteleri İnternette “Anonim” Olmayı Sağlıyor

Sohbet etmek, yeni insanlarla tanışmak ve fikir alışverişi yapmak insan olmanın doğasında var olan temel bir gereksinimdir. İnsanın “sosyal bir canlı” olması, modern dünyanın her yerinde milyarlarca insanın sürekli birbiriyle etkileşim içine girmesini doğal bir sonuç haline getiriyor. İnternetin insanoğlunun hayatına kolay kolay çıkması mümkün olmayan bir biçimde entegre olmasıyla beraber insanoğlunun sosyal alışkanlıkları da dijital platform üzerinden şekilleniyor. İnternetin sunduğu sosyalleşme konusundaki imkânlarının en çok tercih edilenlerinden bir olan sohbet siteleri, pratik bir biçimde tarayıcı üzerinden esktra hiçbir program kurmakla uğraşmadan binlerce kişinin olduğu sohbet odalarına giriş yapmayı ve saniyeler içinde sohbete başlamayı sağlıyor.
Chat sitelerinin görüntülü sohbet etmeyi sağlayan mobil uygulamalarla tarihe karışacağı zannedilse de, gelişen teknoloji ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasına karşın durumun tam aksine olduğu görülüyor. Zira insanların sosyal medya araçlarında “kendi kimlikleri” ile var olması, internette anonim bir karakter olarak var olmak isteyenlerin pek de işine gelmiyor. Kimliğini açık etmeden diğer insanlarla konuşmak isteyen insanlar, bu imkanı sunan tek kanal olan sohbet sitelerine bu nedenle yoğun ilgi göstermektedir. Yazılan takma isimle birden bire binlerce insanın bulunduğu bir platforma adım atan bu kişiler, kimliğine dair herhangi bir bilgi vermeden dilediğince konuşabiliyor. Bu durum ilk bakışta pratiklik açısından olumlu bir imkan gibi görünse de, art niyetli insanların sohbet platformunun seviyesini düşürmesine de çanak tutmaktadır. Uzun yıllar boyunca sohbet sitesi sahiplerinin en büyük sorunlarından biri olan bu durum, canlı sohbet ile birlikte artık yavaş yavaş tarih oluyor.
Görüntülü ve sesli olarak internet tarayıcı üzerinden sohbet imkanı sunan sitelere giren kişilerin artık takma rumuzla “dilediğince at koşturması” oldukça zorlaşıyor. Klavyeden dökülen harflerden ziyade insanların gerçek sesi ve görüntüsüyle var olduğu sohbet siteleri, sohbet ortamının daha da kaliteli hale gelmesini sağlıyor. Bu sitelerin tüm sohbet etmek isteyen internet kullanıcılarına kapısı açması ve sunduğu hizmetler için ücret istememesi, her tip insanın sohbet odalarına girebilmesine neden oluyor. Ancak sohbet seçeneği ile artık daha da seviyeli ve keyifli bir sohbet ortamında vakit geçirmek mümkün oluyor.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI