Sınav Öncesi Beslenmeye Dikkat

Yaklaşık 1 milyon öğrenci bu haftasonu SBS’de, bir hafta sonra da yaklaşık 8 yüz bin öğrenci LYS’de ter dökecek.

Haber: Sınav Öncesi Beslenmeye Dikkat

Daha da önemlisi dikkat dağınıklığı yaşamamak için son hafta beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Esteworld Plastik Hastaneler Grubundan Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger, öğrencilerin son günlerde özellikle gaz yapan erik, çilek gibi meyvelerle bakliyatlardan ve gazlı içeceklerden uzak durmaları gerektiğini vurguluyor.

Öğrenciler yıl boyunca çalıştılar, dersten derse koştular. Ancak tüm yılın çabası ufacık bir beslenme hatasıyla mahvolabilir. Uzman Diyetisten İpek Ağaca Özger, öğrencileri sınava sayılı günler kala dışarıdan yemek yememeleri konusunda uyarıyor. “Özellikle tavuk ve mayonez gibi sıcakta çabuk bozulan yiyecekleri, dışarıda asla tüketmeyin” diyor. Özger’in tavsiyesi, son günlerde hafif ve yağsız besinlerin tüketilmesi. Çünkü birçok besinin bir araya geldiği, soslu ağır yiyeceklerle kızartma gibi yağlılar, vücuda rahatsızlık vererek başarıyı olumsuz etkiliyor.

Gaz yapan çilek ve erikten uzak durulmalı

Vücutta gaz ve şişkinliğe neden olan pek çok besin maddesi var. Mevsim itibariyle bu besin maddelerinin başında erik ve çilek geliyor. Özger, öğrencilerin sınava girmeden önce erik ve çilekten uzak durmaları gerektiğinin, bunun yanı sıra gaz yapan brokoli, lahana, karnabahar, pırasa, turp, salatalık ile kuru fasulye, nohut, bezelye, mercimek, barbunya gibi baklagilleri tüketmekten kaçınmaları gerektiğinin altını çiziyor.
Çay, kahve ve kola, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk yapıyor

Ayrıca gazlı ve kafeinli içeceklere de dikkat etmekte yarar var. Özger, son günlerde çok fazla çay, kahve ve kola içmenin kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, uykusuzluğa neden olacağını vurguluyor.

Dikkat ve konsantrasyonu balık, ceviz ve zeytinyağlı yeşil salatalarla artırın

Uzman diyetisyen İpek Ağaca Özger, bazı besinlerin dikkat ve konsantrasyonu artırdığını da hatırlatıyor. Özger, konsantrasyonu artıran besinlere örnek olarak; balık, ceviz, zeytinyağı, yeşil Yapraklı sebzeler, kırmızı et, maydanoz ve yeşil biberi gösteriyor.

Sınav öncesi ve sırasında çikolata ve şekerlemelerden uzak durun

Diyetisyen Özger, stresi azaltmak için sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılması gerektiğini belirtiyor. Kahvaltıda tam buğday ekmeği ya da kepekli ekmekleri tercih etmek stresi azaltıyor, mutluluk hormonunu artırıyor.

Özger sınav sabahı öğrencilerin stresle beraber mide bulantısı ve iştahsızlık yaşamalarının doğal olduğunu vurguluyor. Bu sebeple, kahvaltıda miktarların az tutulmasını öneriyor.

Özger’e göre yapılan en büyük hata; sınav öncesi ve sırasında çikolata, şekerleme gibi basit şeker alınması. Zira şekerli yiyecekler kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için konsantrasyonu azaltıyor. Özger, kan şekeri dalgalanmalarını önlemek için sınav sırasında kepekli ya da tuzlu bisküvi öneriyor.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI