SİNAN ÇETİN: ŞEHİT HABERLERİNİ DUYUNCA…

Yönetmen Sinan Çetin, yeni filmiyle ilgili açıklamalarda bulundu ve terörün bitmesi için çözüm önerisinde bulundu…
Sinan Çetin’in ‘Çanakkale Çocukları’ isimli filminin galası Gazi Üniversitesi’nde yapılacak. Filmde bir annenin çocuklarını savaştan alma çabası anlatılıyor. Sinan Çetin, yönetmenliğini yaptığı film öncesinde öğrencilerle bir araya geldi.

“ALLAH KİMSEYE NASİP ETMESİN”

Filmi, 7 yıllık bir çalışmanın sonucunda tamamladıklarını ifade eden Sinan Çetin, Türkiye’de çok Çanakkale uzmanı olduğunu belirterek “Allah kimseye Çanakkale uzmanlarına danışarak film çekmeyi nasip etmesin. Danışmanlar, filmin bir sahnesinde annenin savaş alanına girmesine iki yıl boyunca müsaade etmediler. Daha sonra, danışmanları elimin tersi ile bir kenara itip, anneyi savaş sahnesine almayı başardım.” ifadelerini kullandı.

“KAN BEYNİME SIÇRIYOR”

Filmin mesajının bir anlamda Türkiye’deki yaşanan savaşı bitirmek olduğunu da kaydeden Çetin, politikacılar, generaller, bürokratlar ve yüksek rütbeli insanların yaşanan savaşı çözemeyeceğini; bu savaşı, annelerin çığlığının bitireceğinin kaydetti. “Herkes elinde balta ile dolaşıyor” diyen Çetin, “Her şehit haberinde kan beynime çıkıyor. Annelerin, bu soruna el atması gerekiyor.” dedi.

Negatif milliyetçilikten kaçındıklarının altını da çizen Çetin, kendilerini en zorlayan sahneyi ise “Çocuklarımızı toprağa vermek oldu.” şeklinde açıkladı.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI