ŞİMŞEK: SEÇİM EKONOMİSİ UYGULAMAYACAĞIZ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ”Seçimlerin iş alemine ekonomiye yansımasını minimum düzeyde tutmamız lazım, seçim ekonomisi uygulamayacağız” dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ritz Carlton Otel’de düzenlenen Türkiye İş adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) yönetim kurulu toplantısına katıldı.

Toplantı sonrası basına bilgi veren Bakan Şimşek, reel sektör aktörleriyle, işi sahada yapan iş adamlarıyla bir araya gelip, birinci elden gözlemlerini dinlemenin kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Şimşek, bütçeye ilişkin bir soru üzerine ise şunları söyledi:

”Şuanda 2013 Bütçesini ve Orta Vadeli Programı seçimle bağlantılı olarak yapmıyoruz. Çünkü neredeyse her yıl seçim olmuş. Dolayısıyla seçimlerin iş alemine, ekonomiye yansımasını minimum seviyede tutmamız lazım. Seçim ekonomisi uygulamayacağız. Çünkü bu tür yakalaşımlar geçmişte Türkiye’ye çok faydalı olmadı.

AK Parti hükümetlerinden önce çok sıklıkla seçim yapılıyordu. Seçim ekonomisinin zararını bu ülke çok yaşadı. Bu dönemin seçim ekonomisi ile heba edilmesi bizim gündemimizde değil. O konuda hassasız. Geçmişte de bir irade koyduk. Kafalarda bir tereddütün oluşmaması lazım.

Seçimin bütçemize yansıması sadece siyasi partilere yapılacak yardımla ilgilidir. 400 milyar civarında bir bütçenin 140 milyon lirasından bahsediyorsunuz, çok küçük bir rakam yani. O, kanunun bir emri, yani seçim yardımı… Esas olan seçim ekonomisi konusundaki tavrımızdır. Türkiye’nin uzun vadeli geleceğine yatırım yapıyoruz. Başbakanımızın söylediği gibi, popülizm tuzağına düşmeyeceğiz.”

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir