Sigara Bırakma Semineri

Geçtiğimiz hafta Ankara Kahramankazan Belediyesi tarafından düzenlenen Sigara Engelini Aşıyorum semineri büyük ilgi gördü. Uzmanların katılım gösterdiği bu seminerle artık 21. Yüzyılın insan sağlığı açısından en büyük tehditleri arasında kabul edilen sigara illetinden kurtulmak için yapılabilecekler, bilimsel gelişmelerin sigarayı bırakma konusunda sunduğu yeni bulgular ve sigarayı bırakma sürecini psikolojik anlamda kolaylaştıracak tekniklerden bahsedildi. Sigarayı bırakmanın yolları hakkında işin uzmanından bilgi alan sigara tiryakilerinin yani seminere sevdikleri ve ailesinde sigara içenleri, sigarayı bırakma konusunda teşvik etmek ve yardımcı olmak isteyenler de yoğun ilgi gösterdi. Sigaranın neden olduğu ölümlerin önlenmesi için toplumda farkındalık yaratacak bugün programların ve seminerin önemine vurgu yapan belediye başkanı ise herkesin sigarayı bırakmasına ilişkin temennilerini bildirdi.
Kişisel gelişim uzmanı Levent Ekinci’nin katıldığı Sigara Engelini Aşıyorum isimli konferansta sigarayı bırakmanın yolları hakkında pek çok biyolojik ve psikolojik sürece değinildi. Konuşmasında Levent Ekinci, önemsenmemesine rağmen sigarayı bırakma sürecindeki stresin azaltılması ve psikolojik bağımlılığın üstesinden gelinmesinde yeterli su tüketiminin büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Ayrıca doğru teknikle nefes alma konusunda da eksikler bulunduğunu, pek çok insanın olması gerektiği şekilde nefes almayı bilmediğini dile getiren Ekinci, sigarayı bırakma sürecinde doğru nefes almanın öneminden bahsetti. Nefesin muhakkak burundan alınması gerektiğini söyleyen Ekinci, bu şekilde başlanan bir döngü nefesin kişiye göre değişmekle birlikte dinlenme hali için 6 ile 9 saniye arasında süren bir periyot olduğunu vurguladı.
Doğru nefes alınmasıyla sigarayı bırakma sürecinde stres seviyesinin ciddi oranda azaltılması mümkün olduğu gibi ayrıca yeterli oranda su tüketilmesi, toksinlerden daha hızlı kurtulma ve bu sayede sigara bırakma sürecindeki biyolojik zorlukların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur. Yeterli su tüketiminden kast edileninse her 25 kilogramlık beden ağırlığı için 1 litre su olduğunun söylendiği konferansta bu hesapla her insanın kendi vücut ağırlığına göre günlük tüketmesi gereken su miktarını kolayca hesaplayabileceği söylendi. Sigarayı bırakma yolları dendiğinde mantık dışı ve gerçekle bağıntısı olmayan önerilerden ziyade bu şekilde akılcı, uygulamaya yönelik ve biyolojik süreçlerle ilgili tavsiyelerin verilmesi ise seminer katılımcıların tarafından daha olumlu bulundu.

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Gündem Gündem

90 li yillarin arabesk sanatcilarindan olan Güllü , geçen yıl gecirdigi mide kucultme ameliyatından sonra verdiği kilolar la saskinlik...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI