SGK KATKISI YÜKSELİNCE SATIŞLAR DA ARTTI

Sağlık Bakanlığı’nın işitme cihazlarında Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) karşılanan ödeme oranını iki katından fazla arttırmasıyla medikal firmalarda hareketlilik başladı.
Çukurova İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Müdürü Ergün Türkyılmaz, “Eskiden 18 yaş altı hastalar için işitme cihazlarında 350 lira, 18 yaş üzerindekiler için de 250 lira ödeme yapıyordu. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı son genelgeyle SGK tarafından karşılanan bu fiyatlar, 18 yaş altı için 900 liraya, 18 yaş üstü için 550 liraya yükseltildi. Eskiden fiyat yüksek diye işitme cihazı alamayan vatandaşlar, ödeme oranları artınca işitme cihazı almaya başladı” dedi.

Türkyılmaz, Adana’da İl Sağlık Müdürlüğü’nün işitme cihazı satışı ve uygulama merkezi olarak ruhsat verdiği 19 merkezin bulunduğunu söyledi. Kentte ayda ortalama 250- 300 civarında hastaya resmi sağlık kuruluşlarından işitme cihazı kullanması gerektiği yönünde rapor verildiğini aktaran Türkyılmaz, buna rağmen fiyatı 900 liradan başlayıp, 10 bin liraya kadar yükselen işitme cihazlarının eskiden yeterince kullanılamadığını anımsattı. Ergün Türkyılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle birlikte ödeme oranlarının yükseldiğine ve cihaz satışında artış yaşandığına dikkat çekti. Türkyılmaz, “Biz de hastanelerde muayene olup doktor raporuyla merkezimize gelen sosyal güvenceli hastalarımıza uygun işitme cihazlarını veriyor ve kontrollerini de sağlıyoruz. Duyma sorunu yaşayanlar artık doktor kontrolünden geçsin ve gerekiyorsa uygun işitme cihazını da kullansın” diye konuştu.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir