,

Şevval ayı orucu ve faziletleri

Hicri ayların onuncusu olan şevval ayı ve faziletleri bir çok mucizelerle doludur.Kelime anlamı ile yükselmek,yukarı kalkmak kaldırmak anlamına gelir.Kelime kökü ‘’şevl’’sözcüğünden türemiştir.Cahiliye döneminde uğursuz saydıkları bu ayda nikah kıyılmazdı.Fakat Peygamber Efendimiz bu batıl inancı kırmak için Hz.Aişe valide annemizle bu ayda nikahlandığı belirtilmektedir.Bu ayın en önemli özelliklerinden birisi ise tutulan orucun faziletidir.Bu ay da 6 gün oruç tutmak bir çok mükâfata sebeptir.Bu konuda Peygamber Efendimizin bir çok Hadis-i Şerif’i mevcuttur.Bunlardan birkaç tanesi şöyledir.

‘’Kim Ramazan ayını oruçlu geçiripte Şevval ayında Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutarsa Cennet’e girer.’’buyurmuşlardır.

Diğer bir Hadis-i Şerif’te ise ‘’Ramazan ayı orucu on ayın orucuna denktir.şevval ayında tutulan 6 gün oruç ise 2 aya denktir.Bunların toplamı ise seneyi tamamlar.’’ Buyurmuşlardır.

Şevval ayında tutulması sevap olan 6 gün orucun peş peşemi yoksa aralıklı mı tutulması gerektiği hakkında net bir bilgi yoktur.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir