Sert fren!

Türkiye bu kez şaşırttı

Sanayi üretimi, aralık ayında beklentinin çok üzerinde daraldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun aralık ayına ilişkin açıkladığı verilere göre Türkiye’de sanayi üretimi ayında yılık bazda yüzde 3,8 daraldı. Beklenti yüzde 0,4’lük bir daralma geleceği yönündeydi. Mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise aralık ayında yüzde 1,5 daraldı.

ORTALAMA ARTIŞ NE OLDU?
Böylelikle toplam sanayi üretimi 2012’de ortalama yüzde 2,3 artış göstermiş oldu.

“RAKAM ŞAŞIRTICI DEĞİL”
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, sanayi üretiminin aralıkta yüzde 3,8 daralmasına ilişkin, “Beklenti yüzde 0 iken beklentimiz yüzde 2 daralma yönündeydi” dedi.TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı sanayi üretim verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, “2012’nin tamamında sanayi üretimi ortalama yüzde 2,3 yükseldi.

Yüzde 2,5-3 bandındaki büyüme beklentileriyle paralel. Sanayi üretimi aralıkta yüzde 3,8 daraldı. Beklenti yüzde 0 iken beklentimiz yüzde 2 daralma yönündeydi” ifadelerini kullandı.Özellikle altın dışı ihracattaki belirgin yavaşlamanın sanayi üretiminde de benzer görüntüyü desteklediğini kaydeden Altınsaç, “Dolayısıyla gelen rakam şaşırtıcı değil. Ekonomide krediler ve PMI verileri dışındaki rakamların çok da güçlü bir toparlanmaya işaret etmediğinin altını çiziyorduk. Bu görünüm devam ediyor. Mevsimsellikten arındırılmış üretimde de yüzde 1,5’luk daralma var. 3.Çeyrekte ortalama yüzde 2,7 olan sanayi üretimi 4.Çeyrekte yüzde 0,3 artış gösterdi. Oldukça zayıf. Öte yandan yılın ikinci yarısında sanayi üretiminde yaşanan belirgin dalgalanma da (aşağı ve yukarı yönlü)çok olumsuz” yorumunu yaptı.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI