Seans saatlerine yeni ayar

İMKB’de seans saatlerinin yeniden düzenlenmesiyle ilgili teklif ilk haliyle geçerse İMKB güne saat 8.45’te başlayacak, işlemler 17.45’te sona erecek.

 
Seans saatlerine yeni ayar
forex 07062012 343x50 - Seans saatlerine yeni ayar

İstanbulMenkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) seans saatlerininyenidendüzenlenmesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Konuya ilişkin teklif ilk haliyle geçerse İMKB güne saat 8.45’te başlayacak, işlemler 17.75’te sona erecek.

İMKB bünyesinde çalışan “Üyelerle İlişkiler Komitesi”, İMKB Yönetim Kurulu’na sunmak üzere yeni seans saatleri üzerinde yaptığı çalışmayı üyelerle paylaşarak görüşlerini istedi.

Üyelere yollanarak görüşlerinin sorulduğu teklifte, İMKB’nin güne saat 8.45’te başlaması planlanıyor. Şu an geçerli olan uygulamada saat 9.30’da başlayan ilk seansın 45 dakika öne çekilerek 8.45’te başlaması ve saat 12.30 yerine 12.00’de sonlanmasının öngörüldüğü çalışmada, ikinci seans başlangıcının ise geçerli olan uygulamaya göre 15 dakika erkene, kapanışının ise 15 dakika ileriye alınması planlanıyor.

Üyelerden gelen geri dönüşlerle tekrar düzenlenerek Yönetim Kurulu’na sunulacağı öğrenilen teklifte ikinci seansın 13.45’te başlaması ve 17.45’te son bulması düşünülüyor.

“İki seansın birleştirilmesi daha uygun olur”
Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç, konuya ilişkin görüşlerini paylaşırken, İMKB’de yapılan çalışmayla ilgili kendilerine de görüş sorulduğunu, Turkish Yatırım olarak iki seansın birleştirilerek, akşam kapanışının ötelenmesinin dünya borsalarına entegrasyon açısından daha uygun olacağını düşündüklerini belirtti.

Kılıç, “İMKB’de oluşturulan komitenin, aracı kurumlardan, brokerlardan ve çalışanlardan görüş topladığını ve herkesi memnun edecek bir yol bulma konusunda gayret gösterdiklerini biliyoruz. Bizim görüşümüz 2 seanslık uygulamanın operasyonel ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’na uyumluluk adına yanlış olduğu, dolayısıyla iki seansın birleştirilerek akşam kapanışının biraz daha ileriye alınması yönünde” dedi.

Kılıç, ayrıca türev piyasalar nedeniyle bir çok kurumun kendisini hali hazırda 24 saat hizmet verecek duruma hazırladığını ve kendilerinin de şu an 24 saat yatırımcıya hizmet verdiğini ifade etti.

“Avrupa borsaları ile entegre hale getirilmeli”

Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç da kurum olarak görüşlerinin, tek seans uygulamasına geçilmesi ve akşamkapanışının Avrupa borsaları ile entegre hale getirilmesi yönünde olduğunu söyledi.

Topaç,”İstanbul’un finans merkezi olması hedefine yürüyebilmemiz için bu tür adımları atmalıyız. Dünyada artık 24 saat elektronik ortamdan emir iletilebilen ve işlem gören borsalar var” görüşünü ifade etti.

Emirlerin artık büyük çoğunluğunun elektronik ortam üzerinden alındığını ve bu yüzden personelin çalışma saatleri ve yoğunluğu açısından sorun yaşanacağını düşündüğünü söyleyen Topaç, “Sistem içinde, vardiyalı olarak ama başka bir şekilde çalışma koşulları çok fazla bozulmadan uzayacak seans saatlerine uyum sağlayabiliriz” dedi.

İMKB’de mevcut durum

Mevcut durumda İMKB’de ilk seans saat9.30 başlayıp 12.30’da kapanıyor. İkinci seans ise saat 14.00’te başlayarak 17.30’da sona eriyor.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda ise tek seans uygulaması yapılıyor. Seans sabah saat 9.15’te başlarken, işlemler 17.35’te sonlandırılıyor.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI