SDÜ’DE KİŞİYE ÖZEL PROTEZ ÜRETİLDİ

Süleyman Demirel Üniversitesi, hastaya özel implant ve protezleri üç boyut teknolojisi kullanarak üretmeyi başardı.

SDÜ CAD-CAM Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. Oğuz Çolak, kişilere ait kafatası ve farklı kemik yapılarını üç boyutlu modelleyip özel prototipleme cihazlarında tasarlayabildiklerini söyledi. Yrd.Doç.Dr. Çolak, “Aslında bu teknoloji 15 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen ülkemizde yeni kullanılmaya başlandı” dedi.

PEK ÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Üç boyutlu modelleme teknolojisinin sağlıkta pek çok alanda kullanılabildiğine dikkati çeken Yrd.Doç.Dr. Çolak, şu bilgileri verdi:

“Özellikle medikal alanda birçok implant tasarımında, çene cerrahisinde, yüz cerrahisinde, dudak yarıklarında, kalça eğikliğinde, kafatası hasarlarında bu teknolojiyi kullanmak mümkün. Yani kemikle ilgili bir arıza olduğunda o kemiğin o bölgeye göre modellenmesinde ve bunun implantının veya protezinin yapılması mümkün. Bunun yanında ileri teknoloji gerektiren savunma sanayilerinde bu modelleme sayesinde özel tasarımlar yapılabiliyor.”

DOKU VE ORANLARDA DA UYGULANACAK

Yrd.Doç.Dr. Oğuz Çolak, uygulanan bu teknolojiyle tomografilerin yurtdışına gönderilmesine gerek kalmadığına işaret ederek, hastaların tedavilerinin de kolayca yapılarak, hem zamandan, hem masraftan tasarruf edilebildiğini vurguladı. Yrd.Doç.Dr. Çolak, “Uzmanlara göre önümüzdeki 10 yıl içinde kişiye özel implant ve protez uygulamalarına organ ve doku modelleri de eklenecek ve böylece hastalar daha kolay tedavi edilebilecek” diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr. Çolak, tasarımı gerçekleştirilen kafatası protezi ya da implant parçaların ameliyat süreçlerini hızlandırdığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ameliyat yapan doktorlara kolaylık sağlanıyor. Ameliyat öncesi doktor vidalamayı nereye yapacağını model üzerinde gördüğü için hatasız ve hızlı bir şekilde operasyonu tamamlıyor. Önümüzdeki yıllarda bu teknolojiyle kişiye özel organların ve dokuların da modellenmesi mümkün olacak.”

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir