Şampiyonların Maaşı Belli Oldu

2012 Londra Olimpiyatları bitti, peki başarılı olanlar ne kazanacak? 2000 Cumhuriyet altını yeni sahiplerini bekliyor.
Ülkemizin bayrağını dalgalandıran sporcularımıza hangi ödüller verilecek? Başarıları nasıl taltif edilecek? İşte cevabı…

2000 CUMHURİYET ALTINI

Bugün’de yer alan habere göre olimpiyatlarda birinci olan sporcularımıza 2000, ikinci olanlara 1500, üçüncülere ise 1000 cumhuriyet altını karşılığı Türk Lirası ödül verilecek. Ayrıca sporcularımızın teknik direktörlerine, antrenörlerine ve spor elemanlarına da 250 altına varan ödüller verilecek. Yani sporcularımızın başarılarında pay sahibi olan hocaları da unutulmuyor.

SPORCU ŞEREF AYLIĞI

2008 yılında yapılan yasal düzenlemeyle uluslararası müsabakalarda başarı elde eden sporcularımıza Sporcu Şeref Aylığı bağlanmaya başlandı. Aylığın tutarı sportif dereceye göre değişiyor. En yüksek aylık olimpiyatlarda dereceye giren sporculara bağlanıyor. Olimpiyat birincisine 1.350 lira, ikinciye 1.080 lira, üçüncüye ise 950 lira aylık bağlanıyor. Yalnız aylığın başlaması için sporcunun 40 yaşını doldurması gerekiyor. Fakat engelli kategorisinde derece elde edenlere 40 yaşını beklemeden aylık bağlanıyor. Aylık almaya başlayan sporcu aynı zamanda genel sağlık sigortası kapsamında da sayılıyor.

DEVLET SPORCUSU ÜNVANI

Ferdi olarak olimpiyat şampiyonu olan veya takım halinde ilk üçe giren sporculara, Cumhurbaşkanlığı tarafından Devlet Sporcusu unvanı verilebiliyor. Devlet Sporcusu unvanını alan sporcularımız VIP salonlarını kullanabiliyor ve hususi damgalı pasaport alabiliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir