Şahinkaya ve Evren İfade Vermeyecek!

Meclis Darbe Komisyonu, sağlık durumları nedeniyle darbenin mimarları Evren ve Şahinkaya’yı dinleme umudunu yitirdi.
Yaklaşık 5 bin gencin hayatını kaybettiği 12Eylül darbesine giden süreci mercek altına alan TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu 12 Eylül Alt Komisyonu, yürüttüğü çalışmalarda son aşamaya geldi. Komisyonun, sürece ilişkin hazırladığı raporu yakında kamuoyu ile paylaşması bekleniyor. 12 Eylül Alt Komisyonu Başkanı Naci Bostancı, kendilerine gelen ve ‘bütünün parçaları’ olarak nitelendirdiği belgelerle o dönemin röntgenini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Darbe Toplumda Travma Yarattı

Bostancı, GATA’da yatan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı dinlemeye yönelik umutlarının ise kalmadığını belirterek “Şahinkaya, hafızasını kaybetti ve konuşmayacak durumda. Evren’i dinlemek de pek mümkün görünmüyor” dedi.

Komisyon Başkanı Bostancı, Darbe Komisyonu’nun yaptığı çalışmaların, 12 Eylül’ün siyasette ve toplumda meydana getirdiği travmayı anlamak için tarihi bir fırsat olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin bugün yakaladığı demokratikleşme ile özgürlük ortamı sayesinde bu süreçleri masaya yatırdığını ifade eden Bostancı, “Türkiye’de daha demokratik ve özgür bir ortam olduğu için geçmişe ilişkin gelişmeleri rahat yapabiliyor. Eğer bu ortam olmasaydı tıpkı uzun süre 27 Mayıs’ın bayram olarak kutlandığı gibi tablolarla uzun süre karşılaşabilirdik. Ülkede, darbelerin yaşanmaması için bu çalışmalar çok önemli” diye konuştu.

Rapor, Ekim Ayında Açıklanıyor

Komisyonun çalışmaları hakkında bilgi veren Bostancı, sürece ilişkin belge ve bilgilerin önemli bir bölümüne ulaştıklarını ve artık yazım aşamasını geldiklerini aktardı. Aksilik olmadığı takdirde Ekim ayında açıklayacakları belgelerin o döneme ışık tutacağını kaydeden Bostancı,“Çalışmanın tümünü kamuoyuna birlikte açıklayacağız. Çünkü gelen belge ve bilgilerin tümü 12 Eylül dönemine ilişkin o resmin parçaları olarak görülüyor” dedi.

ŞAHİNKAYA CİHAZA BAĞLI YAŞIYOR

12 Eylül Komisyonu Başkanı Naci Bostancı, Komisyon olarak daha önce dinlemeyi planladığı darbeci Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı sağlıkları el vermediği için dinlemelerinin çok zor göründüğünü söyledi. Özellikle Şahinkaya’dan umutlarını kestiklerini ifade eden Bostancı, “Bize gelen bilgilere göre Tahsin Şahinkaya, hafızasını kaybetmiş, konuşmayacak kadar kötü durumda ve bir cihaza bağlı olarak yaşıyor.

Evren ile ilgili talepleri ise halen avukatları üzerinden yürütüyoruz. Evren’in gelip ifade vermesi çok mümkün görünmüyor. Tabi ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI
Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri Dünyada sexle ilgili yasalar ve istatistikleri

-Arizona Cottonwood da yasalara gore , plaj da çıplak güneşlenen kadinlari , plaj görevlileri siyah poşete koyarak plajdan cıkarıyorlar. -Tayvan...

DEVAMI