Saç Boyaları Kanser mi Yapıyor?

İşte bilim dünyasının saç boyalarının kanser riski üzerinde etkisi olup olmadığına dair yaptığı araştırmalar ve sonuçları…

Saç boyalarının kanser üzerinde bir etkisi var mı?

Bilim adamlarının bu sorunun cevabını bulabilmek adına yaptığı çalışmaların sonuçları bir hayli ilginç. Yapılan araştırmalarda henüz bir fikir birliği olmasa da saç boyalarının kanser riskini artırdığı yönündeki görüşler kullanıcıları tedirgin etti.

SAÇ BOYALARI KANSER RİSKİNİ ARTIRIYOR
Kimi uzmanlara göre saç boyaları ile kanser arasında bir ilişki var. Bir araştırmaya göre lenfoma kanserine yakalanan kadınların dörtte üçü, erkeklerin ise yüzde 7’si saçlarını boyuyor. Aynı araştırmaya göre saçlarını yılda 12’den daha fazla boyayanların kansere yakalanma riski yüzde 26 daha fazla. Amerikan Journal Of Epidomoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre ise saçlarını 1980 öncesinden beri boyayanlarda lenfoma kanser riski yüzde 37 daha fazla.

İSPANYOL BİLİM ADAMLARI YÜREKLERE SU SERPTİ
İspanyol araştırmacılar ise 11 ülkeden 79 araştırmayı bir araya getirdiler ve saç boyalarının kanser için herhangi bir risk taşımadığı kanısına vardılar.

Bilim dünyası henüz saç boyaları konusunda ortak bir kanıya varmasa da, sürekli gelişen teknoloji ve kullanılan uygulamaların değişikliği bilimsel araştırmalara muhtaç.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI