Sabıkası Olan Hasta Ölsün!

Sabıkası Olan Hasta Ölsün!

Doktorlar imtiyazlı sınıf oluyor, hastalarsa ikinci sınıf vatandaş! Üstelik sabıkası olanlar için durum daha kötü!

Türkiye son zamanlarda üst üste yaşanan “hastaların doktor dövmesi” olaylarını konuşuşurken aynı anda hastanelerde yaşanan aksaklıklardan hiç kimse bahsetmiyor. Öyle bir durum oluştu ki doktor olmak için “hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum” diye yemin edenler, ayrıcalık talep eder hale geldi.

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te doktor Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesi, daha önce tek tük rastlanan ‘hasta şiddeti’ haberlerinde adeta bir patlamaya sebep oldu.

Söz konusu haberlerin gittikçe artması ve doktorların en son yaşanan Gaziantep olayından sonra sokaklara dökülmesi Meclis’i dahi harekete geçirdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’ndaki görüşmelerin ardından sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarıyla ilgili Meclis araştırma komisyonu kurulması kabul edildi.

SABIKASI OLANIN POLİKLİNİĞE GİRMESİ YASAK!

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, önergeler üzerine hükümet adına yaptığı konuşmada konuyla ilgili alınan tedbirleri açıkladı.

Yapılması hedeflenen yeni düzenlemeye göre sabıkası olanların polikliniklere girmesi önlenecek. Hastanelere güvenlik alarm düğmesi konulurken sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin, hastane yönetimi tarafından emniyet güçlerine bildirilmesi de zorunlu hale getiriliyor.

SABIKASI OLAN ÖLSÜN MÜ?

Sağlık sektöründe önemli çalışmalara imza atan Bakan Akdağ’ın bu açıklaması akıllara başka soruları beraberinde getiriyor. Peki sabıkası olan hastalar nasıl tedavi olacak? Ya da sıradan bir suç nedeni ile sabıkası olan insanların bile azılı bir suçlu gibi muamele görecek olması ne derece doğru?

Alınan önlemlere bakılırsa sabıkası olan hasta artık polikliniklerde tedavi olamayacak. Tedavi olması da ancak bir polisin ona eşlik etmesi ile mümkün olacak.

DOKTOR DÖVEN HASTA HAKSIZ TAMAM YA HASTA DÖVEN DOKTORLAR?

Türkiye’de yaşanan bu olaylara neyin sebep olduğu, ne ilgili kişiler ne de medya tarafından hiç gündeme getirilmedi. Her seferinde hastanede yaşanan yoğunluğu öne çıkaranlar doktorları haklı görüp hastanelerde doktorların vatandaşa ikinci sınıf vatandaş mmuamelesi yaptığı gerçeğini görmedi.

DOKTOR İMTİYAZINA HAYIR!

Doktorların hastalara karşı zamanla duyarsızlaştığı ve hastaları adeta ya birer müşteri gibi gördüğü ya da ikinci sınıf vatandaş olarak görüp azarlayarak, başından savarak çalıştığından şikayet eden vatandaşların, yapılan kamuoyu araştırmalarına göre doktorlardan memnun olmadığı ortaya çıkıyor.

Doktorlar, istediği zammı alamadığında ya da bir doktorun başına bir şey geldiğinde iş bırakıyor. Doktorların hakkını korumak üzere kanun hazırlayan devletin haklarından bihaber olan vatandaşların hakkını korumak yönünde ne gibi önlemler alacağı merak konusu.

Geçtiğimiz yıl yabancı doktor fikri tartışıldığında yine doktorlar eyleme kalkışmış ve “yabancı doktor istemiyoruz” diye iş bırakmışlardı.

İŞTE DOKTORLARIN ETTİĞİ YEMİN!

-Hekimlik mesleği üyeleri arasına katıldığım şu anda, hayatımı insanlık yoluna adayacağımı açıkça bildiriyor ve söz veriyorum.

-Hocalarıma saygı ve gönül borcumu her zaman koruyacağıma, sanatımı vicdanımın buyrukları doğrultusunda dikkat ve özenle yerine getireceğime,

-Hasta ve toplumun sağlığını baş görev sayacağıma, benden hizmet bekleyen kimselerin sırlarına saygılı olacağıma ve onları saklayacağıma,

-Hekimlik mesleğinin onurunu ve temiz töresini sürdüreceğime,

-Meslektaşlarımı kardeş bileceğime, din, milliyet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime,

-İnsan hayatına kesinlikle saygı göstereceğime, baskı altında kalsam bile tıp bilgilerimi insanlık değer ve yasalarına karşı kullanmayacağıma,

-Açıkça, özgürce ve namusum üzerine and içerim.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI