,

Ramazan sohbetleri

Müslümanlar için farz olan oruç ayı Ramazan-ı Şerif’in bir diğer huzur veren kısmı ramazan sohbetleri yapmaktır.3 aylar başladıktan sonra manevi huzur içerisinde ramazanı beklerken hazırlıklar hızla yapılır. Peki nedir bu hazırlıklar. Evvela ramazan ayı için çeşitli etkinlikler adı altında panayır tarzı stantlar kurulur.Tüm günü oruçlu geçiren Müslüman iftar ettikten sonra bir kısmı teravih için hazırlık yapar iken diğer bir kısmı sahura kadar sohbet etmek hasbihal yapmak için bu tir yerlere giderler.

Eski zamanlarda ramazan akşamları şimdiki imkanların olmadığı dönemlerde kahvehane kültürü denilen bir kavram vardı.Burada iftar sonrası sohbet için toplanırlardı.Kışın bu hasbihal ortamı pek uygun değildi.Yaz aylarında bu ortam sahur vaktine kadar devam ederdi.

İki zamanı da karşılaştırma yapar isek eksi ve artı yönleri karşımıza çıkar.Eskiden sohbet yaparken her mahalle yada sokak birbirlerini tanıdığı için dert ve neşelerini bilirlerdi.Kimin oğlu evlenecek.Kimin oğlu sünnet olacak haberdar olurlardı.Yani bir nevi haberleri böyle sohbet ortamında paylaşırlardı.Buna karşılık eğlence şimdiki gibi renkli değildi.Kısıtlı imkanlarla belki çocuklar elden yapma dönme dolaba binerlerdi.Büyüklerin sohbetlerini dinleyerek vakitlerini geçirirlerdi.

Şimdiki zamana bakacak olursak eğlence çeşidi o kadar arttı ki her akşam nereye gidelim konusu ortaya çıktı.Buna karşılık insanlar uzaklaştı.Sadece kendi ailesi ile birlikte vakit geçirme imkanı oldu.Kalabalık bir toplum haline gelindiği için bir birlerini tanımaz oldular.

Ramazan sohbetleri zaman ne olursa olsun asla vazgeçilmez bir gelenektir.Gün içinde oruç ve iş hayatının yorgunluğunu bir çay içerken sohbet ederek birbirlerinin dertlerini paylaşmak gibisi yoktur.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir