Ramazan ne zaman başlıyor

Ramazan ne zaman başlıyor.Bu yıl ramazan hangi güne denk geliyor.İlk teravih namazı ne zaman.

2018 senesinde ramazan ne zaman başlıyor.Tüm İslam aleminin sabırsızlıkla beklediği mübarek ramazan ayı 16 mayıs 2018 Çarşamba günü başlıyor.İlk teravih namazı ise Salı akşamı başlıyor.On bir ayın sultanı olan ramazan ayı ülkemizde ve tüm ilam aleminde coşku ile bekleniyor.3 ayların sonuncusu olan ramazan hicri takvime göre 9. Aydır.Ramazan ayı bir çok nimetleri içerinde barındırır.Bunlardan en önemlisi ve en kıymetlisi yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır.

ramazan 1 300x158 - Ramazan ne zaman başlıyor

Ramazan kelimesinin birkaç anlamı mevcuttur.Bir tanesi  kızgın yerde yalın ayak yürümek manasına gelir.”Ramaz” ve “ramda” kelimelerinin birleşiminden bu anlam çıkmıştır.

Diğer bir anlamı yağmur demektir.Yerdeki tozdan temizleyen yağmur anlamına gelir.Buda “Ramadiyu” kelimesinin mastarından gelmektedir.Manavi olarak günahlardan temizlenmek,kurtulmak anlamını taşır.

ramazan 2 300x200 - Ramazan ne zaman başlıyor

Kesin olmamakla beraber Allah (c.c)’ın isimlerinden biri olarak ta söylenir.Alimlerin birleştiği görüşte Şehr-i Ramazan denilmesinin sebebi budur.

ramazan 3 300x156 - Ramazan ne zaman başlıyor

Başı rahmet,ortası mağfiret ve sonu ise cehennemden kurtuluş olarak bilinen ramazan ayı rahmeti ve bereketi ile insanların birbirlerini kucakladığı bir aydır.İçerisinde bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesini barındırır.Kadir gecesi yüce kitabın semadan indirilmeye başladığı gecedir.Buhari’nin kitabında “Kim Kadir Gecesinin sevabına inanarak ve mükafatını yalnızca Rabbinden umarak ibadet ile geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır”ibaresi yer almaktadır.

ramazan 4 300x191 - Ramazan ne zaman başlıyor

Ramazan ayı girince Şeytan zincire vurulur.Kul nefsi ile mücadele etmeye başlar.İki kaşının arasında olan nefs ile mücadelede kul hem açlıkla hem sabırla imtihan edilir.İmsak vakti ile başlayıp güneş batınca biten süre zarfında yemek-içmek,dili kötü sözlerden korumak ve cinsi münasebette bulunmamak gibi durumlara dikkat eden kişi mükafatını yalnızca rabbinin vereceğini bilerek sabırla orucunu ihya eder.

ramazan 5 300x150 - Ramazan ne zaman başlıyor

Bu ayın diğer bir özelliği ise sadece ramazana mahsus olan teravih namazıdır.20 rekat olarak kılınan bu namaz 4 rekat yada 2 rekatta bir selam verilerek eda edilir.Efdali 2 rekatta bir selam verilerek kılınmasıdır.Teravih namazının her akşam kılınmasına ayrı ayrı sevaplar verildiği hadis kitaplarında mevcuttur.

ramazan 6 300x168 - Ramazan ne zaman başlıyor

Ramazan orucu farz olan bir ibadettir.Ayet ile sabittir.Bakara süresinin 185. Ayetinde “her kim ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun”yazılıdır.Her kim mazeretsiz olarak oruç tutmaz ise büyük günahtır.Ramazan orucunun tutulmamasının halleri de mevcuttur.Bunun karşılığında mazeretli ise kaza,mazeretsiz ise keffaret gerektirir.Kaza tutmadığı gün sayısı kadar mazeretinin ortadan kalktığı zaman tutması gereken haldir.Mazeretsiz olarak tutulmamasının karşılığı yani keffaretin karşılığı ise ara vermeden 61 gün oruç tutmaktır.Öyleki Tirmizi’nin kitabında Ramazanda 1 gün oruç tutmayan bütün 1 yılı oruçlu geçirse , yinede ramazanda tutmadığı o 1 günün sevabını kavuşamaz buyurmuştur.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Beyaz dut Beyaz dut

Dut agaçlari ülkemizin hemen hemen yer yerinde yetişen bir ağaçtır ve %100 organik bir besindir.Dut ağaçlarına dadanan bir zararlı...

DEVAMI
Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI