‘Polat Alemdar Gelsin Kurtarsın Sizi!’

polat alemdar gelsin kurtarsin sizi 3618909 o - 'Polat Alemdar Gelsin Kurtarsın Sizi!'Suriye’de 2 ay alıkonulan Türk gazetecilerin serbest kalmasının ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Suriye’de 2 ay boyunca Esad yanlısı milisler tarafından gözaltında tutulan Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun Türkiye’ye iade edildi. Ancak sürecin ayrıntıları yeni netleşiyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi’den devreye girmesini rica edince hızlanan süreçte, hiçbir önşartın kabul edilmeyeceği vurgulanmıştı.

KARŞILIĞINDA SURİYE’DEN KAÇAN ASKERLER İSTENDİ

İran arabuluculuğundaki müzakerelerde, Şam yönetimi ‘Hatay’daki kamplara kaçan Suriyeli askerlerin iade edilmesini’ istedi. İran’ın aktardığı ‘takas’ talebine, Ankara kesin bir şekilde karşı çıktı.

Türkiye, ayrıca Rusya’yı da sürece dahil olmaya çağırdı. Rusya ve İran’ın baskıları sonucunda, Suriye yönetimi, Türk gazetecileri serbest bırakmayı kabul etti ancak Özköse ve Coşkun’un Türkiye’ye doğrudan değil Tahran üzerinden gitmelerini istedi.

‘Polat Alemdar KURTARSIN SİZİ’

Türk gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun, Tahran’dan Türkiye’ye dönüş yolunda, yaşadıklarını A.A.’ya anlattı. En ilginci ise Suriyeli gardiyanların iki Türk gazeteciye “hadi Polat Alemdar gelsin de sizi kurtarsın” demesi oldu.

İşte Türk gazetecilerin yaptığı açıklamalar:

İdlib’deki ilk sabahımızda, aracımızla ilerlerken 60-70 kişilik silahlı sivil bir grubun ortasında kaldık. Aracımızı durdurdular. Biri aracın direksiyonuna geçti.

Bir evin bodrumuna götürdüler ve gözlerimizi bağlayıp ellerimizi kelepçelediler. Başlarımıza silahları dayadılar. Kendi aralarında bizi ne yapacaklarını konuşuyorlardı.

9. gün, askere teslim edildik. Askeri bir karargaha girince, askerler bize Türkiye’ye, Başbakana, Dışişleri Bakanı’na hakaret etmeye başladı. Helikopterle Şam’a götürdüler.

2 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğindeki hücrede beton zemine elleri kelepçeli şekilde oturup sorguya aldılar. Birbirimizi tam 52 gün sonra gördük.

Sorguda ‘Türkiye buraya sınırdan bir koridor açacak. Koridoru açmadan önce belli araştırmalar yapmak için mi sizi gönderdi’ gibi sorular soruldu.

Gardiyanlar, “Haydi gelsin Polat Alemdar kurtarsın sizi. Sizin bir tane Polat Alemdar’ınız var bizim bin tane” dedi.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI