Plasma tv ile Lcd tv arasında ne fark var?

LCD ve Plasma TV arasında ki fark aslında sanılanın aksine oldukça fazla, ilk önce ikisi de ayrı teknikle bize görüntüyü iletiyor. Plasma TV barındırdığı küçük tüplerin içerisindeki gazın ışıması yolu ile bize görüntüyü iletir. fakat LCD TV likid kristal yani sıvı benzeri bir yapı ile bize görüntüyü iletiyor..
Peki bize kullanım ve özellik olarak ne gibi farklar doğuruyor..
LCD TV yapısı gereği yüksek çözünürlük verebiliyor. min 1366*768 çözünürlük veren LCD TV ler geleceğin TV teknolojisi olan HD TV‘yi destekler boyutta, fakat plasmalar malesef genelde çok düşük çözünürlükte olurlar bu da onlara HD konusunda kısıt yaratır ve en azından PC monitörü olarak bile kullanamazsınız

Buna karşılık LCD TV ler çok daha pahalı bir teknolojidir. 106 (42inc ) bir Plasma fiyatına ancak iyi bir 32 inc LCD’ye sahip olunabilir.
LCD TV’ler plasma tvlere göre nispeten daha sağlamlıdırlar..
Ömür konusunda LCD TVler plasmalardan daha fazla yaşarlar, Plasma içerisinde olduğunu belirttiğim gaz ışıma kapasitesi kadar TV çalışabilir ( yeni modellerde günde 8 saat açık kaldığında 15 yıl kadar ortalama )
Plasma TV ler çok daha fazla güç tüketme eğilimindedirler..
Plasma Tvler gün ışığı vurduğunda parlayarak izlenilmesini zorlaştırabilirler. Buna karşın LCD Tvlerde de 178 dereceye varan izleme açıları vardır ama son nesil cihazlarda baya bir geliştirilmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir