PKK’NIN YERLEŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞI DİL?

PKK’nın kaçırma olaylarıyla ilgili açıklamalarında kullandığı dil dikkat çekiyor. Terör örgütü, nasıl bir mesaj veriyor?..
Milliyet’ten Fikret Bila, PKK’nın siyasetçi kaçırma eylemlerinin ardından yaptığı açıklamalarda kullandığı ‘Devlet dili’ne dikkat çekti ve KCK sözleşmesini hatırlattı.

“PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı bu dil, terör örgütünün KCK örgütlenmeleriyle “paralel bir devlet” yapısı oluşturmaya çalıştığı tespitini doğrular nitelikte.” diyen Bila, PKK’nın bu dille “devletleştiği” mesajı verdiğini ifade etti.

Yazısında PKK’nın siyasetçi kaçırarak başka partide siyaset yapanlara da gözdağı vermeye çalıştığı tespitine yer veren Bila, “BDP de kendi tayin ettiklerinden başka hiç kimseye siyaset alanı tanımıyor. Silahla baskı kuruyor.” dedi.

İşte Fikret Bila’nın analizi:

PKK son dönemde tırmandırdığı kanlı terör eylemlerine “siyasetçi kaçırma”yı da ekledi.

Bir süre önce CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ü kaçıran PKK’nın, bu kez AKP’nin Hakkari İl Başkanı Abdülmecit Tarhan’ı kaçırdığı anlaşıldı.

Milletvekili Aygün’ü, Tunceli-Ovacık yolunda otomobilinin önünü kesen teröristler dağa götürmüşlerdi. PKK, ilk kez bir milletvekili kaçırmıştı. Terör örgütünün bu eylemi hem Tunceli de hem de tüm Türkiye kamuoyunda büyük tepki gördü. Bu tepkiyi dikkate alan PKK, Aygün’ü serbest bıraktı.

Devlet dili

Aygün’ün kaçırılması olayıyla ilgili olarak PKK, “gözaltına alındı”, “sorgulanıyor”, “halk hakkında şikayette bulunmuştu”, “hukuki işlemler tamamlanınca bırakılacak” gibi ifadelerin yer aldığı açıklamalar yaptı.

Bu ifadelerle sanki bir “devletin savcılık makamı” işlem yapıyormuş gibi hukuki terimler kullanan PKK, iç ve dış kamuoyuna bir “devlet dili” yerleştirmeye çalışıyor.

Bu çaba, kaçırdıklarını açıkladıkları Tarhan hakkındaki ifadelerinde de görülüyor. PKK, dün yaptığı açıklamada, Tarhan’ın HPG tarafından “tutuklandığını” duyurdu.
Terör örgütü, tıpkı Aygün’ün kaçırılmasından sonra olduğu gibi bu kez hukuki kavramlar içeren açıklamalar yaptı.

PKK bu dille “devletleştiği” mesajı veriyor.

Paralel devlet

PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı bu dil, terör örgütünün KCK örgütlenmeleriyle “paralel bir devlet” yapısı oluşturmaya çalıştığı tespitini doğrular nitelikte.

KCK sözleşmesinde de yer aldığı gibi kendine göre yasama, yürütme, yargı mekanizmaları kurup işletmeye çalışıyor.

Hakkari başta olmak üzere bölgedeki vatandaşlara davalarınızı mahkemelere götürmeyeceksiniz, davalara biz bakacağız, baskısı yaptıkları, uymayanları tehdit ettikleri hatta cezalandırdıkları da biliniyor.

Silahla siyaset

PKK, son dönemde siyasetçi kaçırarak, başka partide siyaset yapanlara gözdağı veriyor. BDP de kendi tayin ettiklerinden başka hiç kimseye siyaset alanı tanımıyor. Silahla baskı kuruyor. Sonra BDP çıkıp demokratik seçimden söz ediyor.

Oysa BDP dahil bütün siyasi partilerin bu duruma ortak tepki vermesi gerekir. Kaçırılan kim olursa olsun kamuoyu aynı duyarlılığı göstermelidir. Aygün’ün kaçırılmasında olduğu gibi parti ayırımı gözetilmeksizin adam kaçırmalara karşı ortak bir tavır alınmalıdır. BDP de bu tutuma katılmalıdır.

Ortak gayret

Tarhan’ın kaçırılması olayında kardeşine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması ve yardımcı olacağını söylemeye çalışması iktidarla ana muhalefet arasında tartışma konusu olmuştu.

Terör örgütünün bu tür eylemleri karşısında ortak bir dil kullanmak, kaçırılanların kurtarılması amacıyla ortak çaba sarfetmek en doğru yoldur. Bu tür olaylarda partilerin birbirini suçlaması, tartışmaları, terör örgütünün işine yarar.

Teröre karşı ortak tavır almak konusunda siyasi partiler bir araya gelemediler. Bu yöndeki girişimler ve çağrılar sonuç vermedi.

Oysa siyasi partiler belli ilkeler etrafında bir araya gelebilseler, bu, teröristle canı pahasına mücadele eden güvenlik güçlerine moral, kamuoyuna da sorunun çözümü konusunda umut verir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI