Petrolde Kaddafi etkisi!

Kaddafi güçlenince ham petrolün fiyatları tekrar yükseldi

Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin isyancıları püskürtmesi, uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarını yükseltti.

Dün 2,45 dolar artarak 106,72 dolardan günü tamamlayan ABD ham petrolünün varil fiyatı mayıs ayı teslimi bugünkü işlemlerde 53 sentlik artışla 107,25 dolara çıktı. ABD ham petrolünün varil fiyatı mayıs ayı teslimi bugünkü işlemlerde 107,65 dolara kadar çıkarak, Eylül 2008’den bu yana en yüksek seviyesini de gördü.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı mayıs ayı teslimi de 39 sent değer kazanarak 117,75 dolar oldu. Petrol fiyatlarının artışında yatırımcıların Libya’daki iç savaşın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi bu ülkenin ham petrolünün piyasalara verilmesinin beklenenden uzun süreceği beklentisi etkili oldu. Fiyatlardaki artışı Çin’den gelen güçlü imalat verisi de destekledi. Libya’da dün Kaddafi’ye bağlı güçler, önemli petrol kenti Brega’yı ele geçirmişti. Bu ülkede ayaklanmaların başladığı şubat ayından bu yana 1,6 milyon varil olan günlük petrol üretiminin büyük bölümü yapılamıyor.

AA

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI