Penaltıyı Çakır verdi!

Penaltıyı Çakır verdi!Herkes penaltıyı Bülent Yıldırım’ın verdiğini sanıyor ancak işin aslı farklı. Hakem Çakır, Caner’in, Umut’a yaptığı hareketin faul olduğunu gördü, ancak içeride mi dışarıda mı olduğu konusunda tereddüt yaşadı. Yardımcı hakemi Tarık Ongun “İçeride” deyince düdüğünü çaldı.G.Saray’ın F.Bahçe’yi 3-2 yenip Süper Kupa’yı kazandığı maçın sonrasında Cüneyt Çakır’ın vermiş olduğu penaltı hala tartışılıyor… 5 hakem uygulaması Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Şampiyonası’nda yapılıyor. Türkiye de bu uygulamaya en kısa zamanda geçecektir, geçmelidir… Bu uygulamadaki zorluk, ekipmanın biraz pahalı olması ve ilave verilecek hakemlerin sayısının azlığı. Sistem oturursa, yüzde yüz faydalı olacaktır. Ancak “Bakın Süper Kupa finaline 5 hakem verildi, bu yüzden penaltıda tam isabet sağlandı” tezi yanlış. Çünkü penaltıyı çizgi hakemi Bülent Yıldırım değil, Çakır verdi. Bunu hem kaynaklarım hem de ben söylüyorum, adım gibi de eminim.

YILDIRIM MÜDAHALE ETMEDİ
Zaten pozisyonun sonrasında da Bülent Yıldırım’ın ne söylem ne de davranışlarında bunu göremiyoruz. Cüneyt Çakır penaltıyı kendisi verdi. Ancak kafalardaki soru işaretleri şuradan kaynaklandı. Hakemin gecikmeli karar vermesi futbol kamuoyunu 2-3’e böldü. Bu yüzden kimileri “çizgi hakemi”, kimileri “yardımcı hakem verdi” dedi. İşin aslı şu; Çakır hareketin faul olduğunu gördü, ancak müdahalenin içerde mi dışırda mı olduğu konusunda tereddüt yaşadı.

Yardımcı hakem Tarık Ongun’a sordu. “İçeride hocam” diyen Ongun, görüntülerde de yer alıyor, bayrağı göğsüne çapraz şekilde getiriyor. Bu hakem literatüründe “Müdahale ceza alanı içinde” demektir. Çakır yardımcı hakemin katkısıyla penaltıyı verdi.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir