Özel Yetkili Savcılara Rest Çekti

Başbakan, MİT’çileri ifade vermeye çağıran savcılara ilk kez bu kadar sert çıktı: “Alacaksanız gelin beni alın!”

 Özel Yetkili Mahkemeler tartışmasının MİT Müsteşarımın ifadeye çağrılması ile başladığını ifade eden Erdoğan “Burada yargı her şeyi bir kenara koyup yürütme alanına girme gibi bir adım attı. Siz hangi şartlarda MİT müsteşarını dinleyebilirsiniz bu belli. Şüpheli sıfatıyla çağırırsanız burada her şey alt üst olur. Burada devletin tekerine çomak sokmak gibi olur.” dedi.

MİT OLAYI ÇİZMEYİ AŞMADIR

“AK Parti iktidarı olarak Yasama-Yürütme-Yargı kuvvetler ayrılığı anlayışına önem verdiklerini ve bundan vazgeçmeyeceklerini” söyleyen Başbakan Erdoğan, Özel Yetkili Savcılığının kurulmasının eski Milli Güvenlik Mahkemeleri’nin devamı şeklinde olduğunu belirtirken “Ancak MİT müsteşarı hakkında ifade kararı alınması olayın şeklini değşitirdi. Tamamen bana bağlı bir kurumun bizim emrimizle yaptığı faaliyetlerden dolayı yargılanacak olmasını kabul etmem mümkün değil. O insanlar hayatlarını ortaya koyuyor. Bu olay sadece Fidan döneminde değil, Emre bey döneminde de görüşmeler yapıldı. Dünyanın her yerinde bu böyle oluyor. MİT olayı çizmeyi aşan bir durumdur. O zaman beni gelip alması gerekir. Yargı bize yardımcı olması gerekirken bu kadar önemli olan bir kurumları sorgulamaya kalkarsa o zaman çalıştıracak insan bulamayız. Birilerinin kendisini devlet üstünde bir güç olarak görmesi ve istediğimi ifadeye çağırım anlayışı kabul edilemez.” dedi.

MİT olayının olağanüstü şartların bir ürünü olduğunu anlatan Erdoğan, Ergenekon, çeteler konusuna sonuna kadar gittiklerini, bundan geri adım atmayacaklarını, ancak bu işin işleyişi üzerine düşünmeleri gerektiğini olayı sadece MİT olayı değil, başka kurumlarda da doğabilecek sıkıntılar için adım atmak gereği duyduklarını anlattı.

BENİM MÜSTEŞARIMIZ YAZI VERMEZ

‘Benim müsteşarımın kimseye OSLO’da falan bir yazı vermek gibi bir şey söz konusu olamaz. ‘ diyen Erdoğan ‘Bölücü terör örgütlerinin sitelerinde çıkan yazıları delil olarak iddianameye koyarsanız olmaz. MİT müsteşarım adaya giderken bile ‘terörle mücadele konusunda ne yapabiliriz’in mücadelesini veririz diyorlar. ‘ ifadelerini kullandı.

ALACAKSANIZ BENİ ALIN

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a sahip çıkan Erdoğan ”Ben ilk olarak Emre Bey’le bu süreci başlattım. Yardımcıları olan hanfendi de bu süreçte aynı adımları attı. Burada iyice çizmeyi aşan bir adım atıldı. Bana bağlı olan müsteşarımı alırsanız ben durmam. Ha alacaksanız beni alın. Yargı kalkıp burada yardımcı olmak yerine bu kadar önemli kurumları bir şüpheye sevk ederse nasıl çalışacaklar.Ondan sonra siz çalıştıracak insan bulamazsınız. Bu ister istemez ‘Biz devlet içinde ayrı bir devletiz’ diyerek Cumhurbaşkanı‘na kadar herkesi çağırırım diyebiliyor. Çağırdım oldu diyebiliyorlar. ‘ dedi.

Başbakan, 28 Şubat da Balyoz da etkilenecek gibi görünüyor bu taslağa göre sözleri üzerine ise şöyle konuştu:

“Bu haberlere aldanmayın. Darbelerle mücadele asla sonlanmaz. Ergenekon, Balyoz, çeteler, mafyalarla mücadele gayretini şimdiye kadar biz göstermedik mi? Bu adımları biz atmadık mı? Buradan geri adım atmamız söz konusu değil.” dedi.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI